Největší český internetový obchod Alza.cz pokračuje ve strmém růstu. Loni zvýšil tržby o 19,3 procenta na rekordních 25 miliard korun bez DPH. Počet objednávek stoupl o 30 procent na 10,3 milionu. Kam se pohnul zisk z předloňských 808 milionů, firma neuvedla. Její obrat rostl napříč zeměmi, kde e-shop působí − v Česku o 21 procent, na Slovensku o 15 procent. V Maďarsku dosáhl obrat už téměř jedné miliardy korun, meziroční nárůst činil 129 procent.

"Přes 51 procent plateb bylo uskutečněno kartou − přes terminál i on-line, více než 50 procent objednávek šlo z mobilních zařízení," uvedl místopředseda představenstva Tomáš Havryluk.

Mezi kategorie zboží s obratem vyšším než miliarda korun patřily notebooky, mobilní telefony, počítačové komponenty, příslušenství, televize, bílé elektro (například pračky a sušičky) a malé domácí elektro.

Alza.cz během prodejně nejsilnějšího dne − 17. prosince − dosáhla obratu 240 milionů korun a vyřídila 108 648 objednávek. Za minutu zpracovali v tento rekordní den zaměstnanci 388 objednávek, tedy 6,5 za vteřinu.

E-shop také loni rozšířil distribuční síť a v listopadu zahájil prodej výrobků vlastní značky AlzaPower, která zahrnuje 49 položek, jako jsou nabíječky, kabely, baterie, powerbanky a další.

Letos plánuje Alza pokračovat v expanzi v Maďarsku a rozjet expanzi do Rakouska a Německa. E-shop chce začít s prodejem krmiv pro domácí mazlíčky a rozšířit segment sportovních potřeb. "Rádi bychom se stali největším sportovním e-shopem v Česku," dodal Havryluk. Firma také pracuje na zrychlení procesu dodání zboží a rozšíření pobočkové sítě.

Alza.cz má 1500 zaměstnanců. Předsedou představenstva a zakladatelem e-shopu je Aleš Zavoral. Alzu.cz vlastní skupina investorů, kteří ji ovládají přes holdingovou společnost L.S. Investments Limited se sídlem na Kypru.

Podle odhadu srovnávače cen Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci loni tržby tuzemských internetových obchodů stouply meziročně o 17 procent na 135 miliard korun. Největšími konkurenty Alzy na trhu jsou e-shopy ze skupiny Mall Group, které tržby za loňský rok zatím nezveřejnily.