Bohumil Zmrzlík stojí v čele karvinské Základní školy Mendelova už téměř 30 let. Ředitelem byl jmenován dva měsíce před pádem komunistického režimu − na škole, kde začínal jako učitel českého jazyka a občanské výchovy.

Ředitelé podle něj dřív měli volnější ruce a na samotné řízení školy jim nyní nezbývá moc času. "Na školy padá přibývající administrativa, musím se poprat také s účetnictvím. Mám sice ekonoma, i tomu však práce narůstá, ale já jsem vázán financemi i počtem pracovníků," říká Zmrzlík. Právě nárůst administrativy nebo velká zodpovědnost stojí podle něj za tím, že se na místa ředitelů noví uchazeči zrovna nehrnou.

"Práce ředitele je velmi pestrá a zodpovědná. Musíte řídit školu, umět vést lidi a vytvářet jim co nejlepší podmínky. Když k tomu přidáte další úkoly, jako je právě administrativa, je toho dost, a ředitelé přitom také učí," říká Zmrzlík.

I z těchto důvodů se do výběrových řízení mnoho uchazečů nehlásí. Například na jaře 2018 se konalo 1700 konkurzních řízení, v polovině z nich se o pozici ředitele ucházel pouze jeden zájemce nebo vůbec nikdo.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.