Rodina Wallenbergových z průmyslově vyspělého Švédska patří v Evropě k největším investorům. Získala významné majetkové podíly především ve firmách se severskými kořeny. Jacoba Wallenberga, předsedu správní rady společnosti Investor AB, ovládané jeho rodinou, o to více zneklidňuje nejistota panující kolem brexitu. Stejně tak obchodní konflikty mezi USA a jeho hlavními partnery.

Politická rizika a hrozba "tvrdého brexitu" už četné podniky kontrolované společností Investor AB nutí přizpůsobovat se. Především hromadit zboží na skladech, aby nebyly po neuspořádaném odchodu Británie z Evropské unie narušeny dodávky.

Švédská podnikatelská dynastie Wallenbergových v současné době spravuje ve firmách, v nichž drží významné akciové podíly, majetek v přepočtu zhruba za 37 miliard dolarů. A mnohé tyto firmy, jako například Electrolux nebo výrobce léčiv AstraZeneca, podnikají globálně a jsou odkázány na exportní trhy.

"V podnikání se řídíme zásadou, že se nelze orientovat na krátkodobé zisky. Naším cílem je vytvářet hodnotu pro firmy, do nichž jsme investovali a kde máme zájem o jejich dlouhodobý rozvoj," prohlásil v nedávném rozhovoru pro švýcarský list Neue Zürcher Zeitung Jacob Wallenberg, od roku 2005 předseda správní rady společnosti Investor AB.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V textu se dále dočtete:
  • Kolik vydělává Jacob Walwenberg, "finanční princ švédské královské rodiny", který o sobě tvrdí, že je především zaměstnancem Investor AB?
  • Jak se daří firmám v portfoliu investiční skupiny Wallenbergových?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se