Neváhá zveřejňovat své fotografie v roli nakupující ženy, rockové bubenice nebo zasněné naivky. Že je Kaja Kallasová také zdatnou političkou, naplno ukázaly víkendové parlamentní volby v Estonsku. Jako předsedkyně dovedla Reformní stranu k těsnému vítězství a má nakročeno stát se premiérkou. Ještě před rokem jedenačtyřicetiletou europoslankyni znali mimo její zemi především zastánci volného podnikání v IT sektoru.
Vystudovaná právnička působila v Bruselu v letech 2014 až 2018 a znalci ji hodnotili jako nadprůměrně pracovitou. To ji neochránilo před kritikou doma. Když o své práci napsala knihu s názvem MEP: Čtyři roky v Evropském parlamentu, bylo z toho až pozdvižení. Kallasová na 400 stranách popisuje hlavně setkání se známými lidmi od papeže po muzikanty skupiny Coldplay či to, jaké měla na kterém plese šaty. Televizní kanál ERR knihu překřtil na "Deník princezny".
Nenarážel tím tolik na její zálibu ve vybraném oblečení, jako spíš na její rodinný původ. V politickém prostředí majitelka titulu MBA z pozdějšího studia byznysu vyrůstala. Její otec Siim Kallas byl postupně ministrem financí, ministrem zahraničních věcí, premiérem a evropským komisařem pro dopravu a komisařem pro administrativní záležitosti a audit.
"Nejenom v Estonsku fungují v politice rodinné klany. Ti lidé jsou často vzdálení příbuzní nebo spolu studovali a podobně. Takže když bude Kallasová potřebovat, bude na ni pracovat celá síť přátel jejího otce," říká pod podmínkou anonymity bruselský diplomat.
Co se dočtete dál
- V placené části se dočtete:
- Na co pravděpodobná budoucí premiérka vsadila v přesvědčování voličů.
- Jak se Kallasová stala předsedkyní Reformní strany.
- Jaké jsou její ekonomické priority.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.