Tuzemští oceláři loni vyvezli výrobky v hodnotě 108 miliard korun. Rostl především export zboží, z něhož mají české hutní firmy mnohem větší zisk, jako jsou trubky, tažené dráty a tyčová ocel.
"Stále více se budeme soustřeďovat na sofistikované výrobky, protože v komoditní oceli nemůžeme dlouhodobě konkurovat Číně či Turecku," komentoval tento trend u tuzemských hutních firem při zveřejnění ročních výsledků ředitel Ocelářské unie Daniel Urban.
Český vývoz oceli tradičně směřuje především do Německa, Polska a na Slovensko. Na tyto tři okolní země připadá téměř 60 procent tuzemského hutního exportu, na celou Evropu pak 89 procent.
Česko
◼ Tuzemská výroba oceli se v roce 2018 opět dostala na úroveň téměř pěti milionů tun. Hodně se dařilo výrobcům trubek, kteří jich vyrobili přes půl milionu tun.
◼ Největšími hutními podniky jsou Třinecké železárny a ArcelorMittal Ostrava, které mají i vlastní výrobu surové oceli. Oba podniky vyráběly v roce 2017 méně kvůli technickým odstávkám.
Evropa
Produkce oceli v zemích EU byla minulý rok 168 milionů tun, což je po Číně druhé největší množství.
◼ Evropa je také největším importérem oceli, jejíž objem dosáhl 42,8 milionu tun. Největšími dovozci jsou Rusko, Turecko a Ukrajina.
Čína
Rekordní produkci oceli měla vloni opět Čína, která vyrobila 928 milionů tun. To je o 100 milionů tun více než v roce 2017. Na zemi připadá 52 procent celosvětové produkce.
Kvůli zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz oceli do USA naopak poklesl o pětinu vývoz českých ocelářů přes Atlantik, celkem na 115 tisíc tun.
Co se dočtete dál
- Jak se čeští oceláři perou s americkými cly a jak s čínskou a tureckou konkurencí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.