Pronájem stíhaček Gripen přijde Česko na 36 miliard korun, nákup transportérů Pandur stál 14,4 miliardy. Ministerstvo obrany teď zahájilo tendr, který dosud nejdražší armádní zakázky jasně překoná. Ještě letos chce podepsat smlouvu na nákup 210 pásových bojových vozidel za 50 miliard korun. Oslovilo čtyři firmy a ve středu je seznámilo s podmínkami rekordního výběrového řízení.
"Není tajemstvím, že nutně potřebujeme vyměnit starou a dosluhující bojovou techniku, pocházející ještě z dob reálného socialismu," uvedl náčelník Generálního štábu české armády Aleš Opata. Současná bojová vozidla pěchoty známá pod zkratkou BVP už nevyhovují, jejich konstrukce vznikla v bývalém Sovětském svazu už v 70. letech minulého století.
O nové technice ve středu jednalo ministerstvo obrany se čtyřmi zahraničními firmami. Společnost BAE Systems vyrábí ve Švédsku vozidlo CV90, nadnárodní GDELS nabízí španělsko-rakouský Ascod. Německá firma Rheinmetall Landsysteme chce uspět s vozidlem Lynx a německé konsorcium PSM nabízí Pumu.
Co se dočtete dál
- Jaké podmínky musí firmy splnit, aby se mohly zúčastnit tendru?
- K čemu bude ministerstvo obrany při rozhodování přihlížet?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.