Finové byli léta zvyklí na vysokou úroveň sociálních služeb. V posledních měsících ale tamní společností otřásly skandály spojené se zanedbáním péče v pečovatelských domech pro seniory.
Země na severu Evropy má přitom jednu z nejrychleji stárnoucích populací v západní Evropě. Helsinky se proto snaží najít recept, jak získat dostatek zdrojů na péči o přibývající starší obyvatele. To bude úkol i pro budoucí vládu, která vzejde z nedělních voleb. Nejvíce hlasů by měla získat opoziční Sociální demokracie, kterou vede Antti Rinne.
Nová vláda tak může navázat na práci odcházejícího premiéra Juhy Sipily, který je se svojí liberální Stranou středu u moci od roku 2015. Mezi jeho prioritami byla právě zdravotnická a sociální reforma, která měla snížit náklady na zaopatření stárnoucí finské populace.
K moci míří levice
Reformu, kterou Sipilä opakovaně označil za jednu z nejdůležitějších své vlády, ale nakonec nedokázal prosadit. "Jsem velmi zklamaný," řekl Sipilä, jenž kvůli tomu před pár týdny podal rezignaci. Nyní tak vede přechodnou vládu, která má dovést zemi do nedělních parlamentních voleb.
Co se dočtete dál
- Proč ani po případné výhře ve volbách nečeká finské sociální demokraty snadný úkol?
- Roste popularita krajní pravice, tedy Pravých Finů?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.