Další z řady pamětních mincí, které připomínají letošní sté výročí koruny, představil ve středu guvernér České národní banky Jiří Rusnok v prostorách kutnohorské Galerie Středočeského kraje. Stříbrno-zlatá mince má nominální hodnotu 2000 korun, její prodejní cena je vyšší. Zohledňuje cenu drahých kovů, náklady na výrobu, DPH i provizi prodejců a pohybuje se od 12 do 14 tisíc korun.
Vzhledem k malé emisi, jen 7200 kusů, mince z trhu rychle mizí. Některé obchody s numizmatickým materiálem už hlásí vyprodáno. Zájem o výroční mince a bankovky ČNB je totiž mimořádný.
"Zájem je nadstandardní, nepochybně se mince a bankovky ke stému výročí vzniku Československa i československé měny svezly na vlně oslav, jejich medializace a akcí kolem nich. Zdá se, že se ČNB svými příspěvky opravdu trefila do nálady veřejnosti. Nabídli jsme jednu z mála ,hmatatelných‘ připomínek letošních oslav," říká tisková mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.
Od říjnových oslav vzniku republiky nabídla banka veřejnosti pět pamětních mincí a bankovek. Nejslabší z hlediska prodeje je pamětní stříbrná mince v nominální hodnotě 500 Kč, vydaná ke stému výročí Washingtonské deklarace. Na trh byla uvedena loni v říjnu a drží si prodejní cenu pod tisíc korun.
Co se dočtete dál
- V textu se dále dočtete, jaké jiné drahé pamětní mince ČNB vydala a jaké bylo jejich poměrně rychlé zhodnocení.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.