Deset let vede asociaci, která hájí zájmy malých a středních podnikatelů, třicet let podniká. Kvůli práci ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace se ale Karel Havlíček nedávno rozhodl svůj byznys opustit, aby se vyhnul možným nařčením, že přihrává zakázky svým firmám.
A bylo to rozhodnutí v pravý čas: muž, který se stal nejprve poradcem Andreje Babiše, byl v úterý jmenován ministrem průmyslu a obchodu, když ve funkci vystřídal Martu Novákovou.
Do Německa v půjčeném formanu
Je rok 1990, komunistický režim padl před pár týdny a Karel Havlíček, jednadvacetiletý student třetího ročníku Stavební fakulty ČVUT ze Žďáru nad Sázavou, rozjíždí svůj první byznys. Využívá svých znalostí elektrotechniky a také kontaktů přes sestru v Mnichově. Každý týden nasedá do formana půjčeného od rodičů a vyráží s ním do Německa. "Tam jsem si nakoupil kabely a konektory. Tady jsem to s partou kámošů v garážích stříhal a letoval. Zkompletované počítačové kabely jsem vozil zpátky do Německa," vzpomíná Havlíček. "Vydělával jsem si jako student stovky marek měsíčně."
19 tisíc členů,
podnikatelů, firem či spolků a svazů, sdružuje asociace malých a středních podniků, kterou Havlíček deset let vedl.
29 let
Havlíček podnikal. Začínal s vlastní firmou EMG na prodej elektroniky. Posléze se spojil s holdingem Sindat. Tam působil 13 let na pozici generálního ředitele až do současné doby, kdy podnikání ukončil.
10 publikací,
jako jsou odborné knihy nebo vysokoškolská skripta, má Havlíček na svém kontě od roku 2005.
6 světových jazyků
ovládá nebo se je učí. Kromě angličtiny, němčiny, ruštiny a španělštiny se věnuje studiu francouzštiny a čínštiny.
Během deseti let z montovny kabelů vznikla společnost EMG se šedesáti zaměstnanci, která se zabývala velkoobchodem a maloobchodem s elektronikou. Spadalo pod ni několik dceřiných firem, které kromě počítačů dodávaly také ekonomické systémy pro podnikatele.
Společnost mimo jiné vytvořila jeden z prvních webových serverů pro firmy. "Umožňoval využívat internet jako pracovní nástroj, mohli si třeba spočítat úvěry nebo vyhledat nejlepší pojištění přes internet," popisuje Havlíček.
Velký byznys rozjel o pár let později s firmou Sindat. Holding se dvěma stovkami zaměstnanců, do kterého patřily kromě vývoje speciálních textilií pro automobilový nebo nábytkářský průmysl také leasingová firma nebo realitka, několik let využíval služeb Havlíčkovy EMG. Na začátku tisíciletí Sindat firmu EMG pohltil, což Havlíčkovi vyneslo kromě akciového podílu také funkci obchodního ředitele holdingu. Zároveň mu ostatní akcionáři slíbili další akcie firmy za obchodní úspěchy. Havlíčkovi se podařilo obrat firmy postupně zdvojnásobit, a v roce 2009 se tak stal majoritním podílníkem Sindatu.
Tím se dostal i do statutárních orgánů dceřiných společností, k nimž patří například firma zabývající se vývojem a výrobou příze a tkanin Sintex, textilní fabrika na krajky a síťoviny Tylex nebo daňová poradenská firma F-Comp.
Co se dočtete dál
- Jak se Havlíček pustil do lobbingu za menší firmy?
- Jak mnohé podnikatele rozčílil svou podporou EET?
- A proč se navzájem uznávají s expředsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist