Mnoho investorů, kteří vkládají úspory do podílových fondů, si při návštěvách nákupních center nebo během jednání v moderní kancelářské budově neuvědomují, že by také mohli být spoluvlastníky takové nemovitosti.
Přitom jsou fondy zaměřené na nákup nemovitostí, ze kterých podílníkům plyne příjem v podobě nájmů, případně výnosu z prodeje těchto staveb, jedním z nástrojů kolektivního investování. Jsou založeny na stejné myšlence jako podílové fondy, které za peníze vybrané od jednotlivců nakoupí cenné papíry, obvykle akcie či dluhopisy. V případě realitních fondů slouží takto sdružené finance na nákupy velkých nemovitostí. Vedle obchodních či kancelářských center může jít také o průmyslové haly, hotely nebo rezidenční komplexy. Z pohledu rizikovosti patří realitní fondy obvykle mezi opatrnější typy investic, i když někdy mohou nabídnout velmi zajímavý výnos.
V době přetrvávajících nízkých úroků na bankovních vkladech přitom lidé hledají nové cesty ke zhodnocení svých úspor. A tak i Češi postupně přicházejí na chuť realitním podílovým fondům. Jejich výhodou proti přímé koupi nemovitosti je, že o budovy pečuje fond. Investor nemá starosti s hledáním vhodných nájemníků či opravami.
Co se dočtete dál
- V placené části se dočtete:
- Co v případě investice do realitního fondu odpadá oproti koupi bytu.
- Co ukázal průzkum HN a ISTI o chování českých investorů.
- Jak velkou část portfolia investic by měly představovat nemovitosti.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.