Nízké až nulové zhodnocení peněz uložených u bank přeneslo zájem lidí k fondům zaměřeným na nemovitosti.

V posledních letech jich v Česku přibývá a investoři do nich vkládají čím dál vyšší částky. A podle Tomáše Trčky, spoluzakladatele nemovitostního fondu Trigea, je na tuzemském trhu stále prostor pro další růst.

HN: Měli loni Češi výrazný zájem o nemovitostní fondy?

Podle statistiky Asociace pro kapitálový trh přiteklo v roce 2018 do českých nemovitostních fondů okolo šesti miliard korun. Údaj ale zahrnuje pouze fondy, které jsou členy asociace. Pokud započteme i ostatní, odhaduji v případě retailových fondů celkovou investovanou částku zhruba na 10 miliard korun. Velký nárůst určitě zaznamenaly i fondy kvalifikovaných investorů, tam ale chybí souhrnné statistiky.

HN: Bylo to v předchozích letech stejné nebo podobné?

Od roku 2015 je nárůst přílivu peněz investorů do nemovitostních fondů dramatický. Rok předtím byl přírůstek jen okolo jedné miliardy. Ale pořád je zde prostor pro to, aby fondy rostly ještě rychleji, a myslím, že je tu stále prostor i pro nové. V Česku připadá na nemovitostní fondy sedm procent z celkového objemu peněz investovaného do všech podílových fondů. Když se podíváme do Německa nebo do USA, tam je alokace mezi 10 a 15 procenty.

Tomáš Trčka (47)

Vystudoval Fakultu informatiky a statistiky na VŠE v Praze. Po studiu se věnoval investičnímu bankovnictví. V roce 2007 stál u zrodu prvního a dosud největšího nemovitostního fondu v ČR. Je spoluzakladatelem nemovitostního fondu Trigea patřícího do finanční skupiny Partners.

HN: Co je důvodem rozmachu?

Šlo o souhru více okolností. Nejvýznamnější bylo to, že přestaly vynášet dluhopisy, fondy peněžního trhu a vklady u bank. Na trhu neexistovala alternativní možnost, kam relativně bezpečně uložit peníze za slušný výnos. A akcie jsou přece jen rizikovější aktivum. Nemovitostní fondy představují investici se zajímavým výnosem a přiměřenou mírou rizika.

HN: Jak velký podíl mají mít nemovitostní fondy v portfoliu investora?

Hodně to záleží na rizikovém profilu investora a na plánované délce investice. Nemovitostní fondy doporučujeme u těch, jejichž horizont je alespoň pětiletý. Kratší doba, například jen jeden rok, není vhodná a může způsobit špatnou náladu jak investorovi, tak fondu. Důvodem je, že fond kupuje aktiva jako dlouhodobou investici. Osobně bych se držel popsaného německého modelu.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Mohou ještě vyrůst ceny nemovitostí a s nimi i výnosy z nich?
  • Jak nemovitosti reagují na recese a krize?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se
Přehled realitních fondů v Česku