Podnikatelé z Česka se stále více otrkávají i v Evropě a mohutně expandují. Před rokem se k nim přidal i jeden z nejbohatších Čechů Pavel Tykač. Letos jeho firma Sev.en oznámila první akvizici, díky níž se rozkročila nejen do Evropy, ale i do Austrálie. Jeho nákupní apetit ale ještě rozhodně není u konce. Nově se chce zaměřit i na těžbu nerostů a plánuje výstavbu největšího bateriového úložiště na světě.
Jako první ale přijdou na řadu další elektrárny. "Schyluje se k podpisu další transakce. Jedná se převážně o plynové elektrárny v Evropě s výkonem hodně nad tisíc megawattů," popisuje v rozhovoru pro HN situaci Alan Svoboda, bývalý obchodní šéf ČEZ, který je dnes výkonným ředitelem Sev.en.
O jakou firmu či elektrárny se v této transakci jedná, nechtěl před podpisem komentovat. Ale jen pro srovnání − 1000 MW je zhruba výkon jednoho jaderného bloku v Temelíně či dvou v Dukovanech.
Sám Svoboda přišel do firmy loni na jaře a dostal na starost právě mezinárodní expanzi. Cíl byl nakupovat převážně v zemích Evropské unie hlavně konvenční elektrárny, tedy plynové a uhelné. Vyčleněno na to měl zhruba miliardu eur, tedy necelých 26 miliard korun.
Nově se chce firma zaměřit i na těžbu surovin, a to i mimo EU. "Nám je samozřejmě nejbližší uhlí, jsou tu ale i příležitosti těžby základních kovů jako železo, zinek či měď anebo drahých kovů. Zatím si děláme seznam možných projektů," říká Svoboda.
V Česku Sev.en (dříve jako Czech Coal) dlouhé roky těží hnědé uhlí. V lomu ČSA se činnost pomalu utlumuje, Vršanská uhelná by ale měla těžit ještě pár desítek let. Vedle toho firma před pěti lety koupila od ČEZ elektrárnu Chvaletice. Během letošního roku se má také rozhodnout, zda od ČEZ získá i elektrárnu Počerady, která je hned vedle vršanského lomu. Proti prodeji se už před dvěma lety postavil premiér Andrej Babiš.
Baterie s Číňany
V současné době podle Svobody firma Sev.en analyzuje asi čtyři desítky projektů v různé fázi rozpracovanosti. Uzavřít se jí ale podařilo jen jeden na počátku února, kdy získala padesátiprocentní podíl ve společnosti InterGen. Ta vlastní tři plynové elektrárny ve Velké Británii a dvě uhelné v Austrálii.
Co se dočtete dál
- Kolik miliard má Tykač na nákupy připraveno a o které elektrárny jde?
- Proč na bateriovém úložišti spolupracuje s Číňany?
- A proč se chce kromě klasického uhlí zaměřit i na základní kovy?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.