Výrobce zdravotnických lůžek Linet v posledních dvou letech dostal desítky nabídek na odkup podílů od řady světových hráčů. Firma hledala investora, který by jí pomohl s rychlejším pronikáním na zahraniční trhy. Nakonec se ale akcionáři a management rozhodli neprodávat. Naopak, vyjádřili svůj osobní zájem pokračovat v řízení růstu a úspěšného rozvoje firmy. Ta v uplynulém obchodním roce, končícím letos v březnu, vykázala tržby ve výši 7,4 miliardy korun, tedy o 14 procent více než o rok dříve. Uvedl to v neděli mluvčí společnosti Michal Uryč.
"Uzavíráme období, kdy jsme intenzivně pracovali na skokovém růstu firmy prostřednictvím vstupu finančního investora. Ten se ovšem neuskuteční. Linet Group roste organicky výrazně rychleji než celosvětový trh. Máme dost peněz i odhodlání, abychom využili svůj potenciál. Čekají nás další léta budování Linetu," uvedl zakladatel společnosti a největší akcionář Zbyněk Frolík.
Podle člena představenstva Linet Group Bernharda Ebela byl prodej podílu jednou z možných cest, jak rychleji zvýšit tržby společnosti a její rozvoj. "Žádný strategický partner ovšem v současné době není vhodný. Na druhou stranu Linet dokazuje, že umí na perspektivních světových trzích růst velmi rychle i bez toho," dodal Ebel.
Akcionáři Linet Group pověřili před necelými dvěma lety společnost JPMorgan, aby pro ni nalezla finančního partnera, jehož prostřednictvím by rychleji expandovala na zahraničních trzích. Cílem byl rychlý růst tržeb k úrovni přes 12 miliard korun (500 milionů eur). Zájem o vstup do společnosti projevila zhruba třicítka subjektů. "Ačkoliv jsme se nakonec nedohodli, nelitujeme toho. Tato zkušenost nás posunula a potvrdila, že se nám povedlo vybudovat celosvětově významného hráče v daném oboru," doplnil Frolík.
HN už koncem loňského roku zjistily, že do nejužšího výběru postoupily dva obří investiční fondy. Tím prvním byl americký CVC, který spravuje aktiva přesahující 1,5 bilionu korun. Druhým vážným zájemcem byl relativně nový čínský Sino-CEE Fund. Za ním stojí největší banka světa ICBC a má na nákupy firem ve střední a východní Evropě zhruba čtvrt bilionu korun.
Linet Group je největším evropským dodavatelem zdravotnických lůžek, matrací bránících proleženinám, nábytku i kompletních řešení pro nemocnice a pečovatelská zařízení. Spolu s Frolíkem firmu založili v roce 1990 ještě Ivan Husák a Luděk Šofr.
Českého výrobce dnes plně ovládá mateřský holding Linet Group se sídlem v Nizozemsku. V něm Frolík spolu s manželkou Naděždou vlastní 33 procent, Husák 12 procent a Šofr pět procent. Zbývající půlku akcií Linet Group drží majitelé německého výrobce nemocničních postelí Wissner-Bosserhoff. Ten se s českou firmou spojil v roce 2011.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist