V tisícovkách českých škol proběhla stávka učitelů. Podle odborářů, kteří po vládě Andreje Babiše (ANO) požadují až 15procentní zvýšení platů, se jí přímo i nepřímo účastnilo zhruba sedm tisíc škol. Tedy více než polovina. "Ta čísla jsou taková, jaká jsme očekávali už v pondělí," řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Podle ní 1221 škol úplně zrušilo výuku, 2743 omezilo výuku a necelé tři tisíce vyjádřily podporu, ale aktivně se nezapojily. Podle odhadu Seidlové se účastnila zhruba polovina učitelů. Odmítla, že by stávka byla neúspěšná, připojili se k ní i neodboráři. Převážně se připojovaly střední školy a nejvíc stávkujících zařízení bylo v Moravskoslezském kraji.

Ministerstvo školství o něco dříve uvedlo, že se ke stávce připojila maximálně čtvrtina škol. Vyplývá to z údajů 75 procent škol v devíti krajích, uvedlo ministerstvo.

Stávky učitelů

1. září 2003 - Pole odborů stávkovalo 3020 škol.

4. prosince 2007 - Podle odborů stávkovalo 5850 škol a 1500 vyjádřilo podporu.

9. června 2008 - Podle odborů stávku podpořilo 6000 škol.

6. listopadu 2019 - Podle odborů stávkovalo 3964 škol a 3000 vyjádřily podporu.

"My jsme stávku oznámili v pondělí a vláda se hned mimořádně v pondělí sešla. Některé školy se nás ptaly, jestli má pak stávka smysl, naopak jiné to rozzlobilo a ke stávce se připojily," dodala Seidlová s tím, že někteří ředitelé i zřizovatelé škol vyvíjeli na školy tlak, aby nestávkovaly. "Můžete stávkovat, ale kdo budete stávkovat, nedostanete odměnu. Takových případů nemáme hodně, ale došlo k nim," uvedl příklad předseda odborářů František Dobšík.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) stávku nechápe, uvedl na tiskovém brífinku a označil ji za debakl. "Čísla odporují té iluzi, kterou se snažily odbory vyvolat," řekl ministr. "Konečně platy po letech rostou. Uznávám, že by mohly růst více," dodal.

Premiér Babiš řekl, že odbory ignorují to, že učitelé dostanou příští rok přidáno dalších 11 miliard korun, a bojují víc za sebe a za svoji image než za učitele. Stávku prý nechápe.

"Doteď jsem nepochopil, proč tu stávku odboráři vlastně vyhlásili a dnes se ukázalo, že podobně je na tom i většina učitelů. Logicky. Za poslední roky jim platy rostou jako nikdy v historii a ani o milimetr nehodlám uhnout ze slibu, že v roce 2021 budou mít průměrný plat přes 45 000 korun," napsal Babiš.

Současná stávka by podle čísel odborářů patřila k těm větším. Srovnatelná by byla se stávkou ze září 2003 za vlády Vladimíra Špidly (ČSSD). Při sečtení stávkujících škol a škol, které stávku podpořily, by byla současná stávka větší než ta poslední v roce 2008 během vlády Mirka Topolánka (ODS). Tehdy se v červnu 2008 do stávky zapojilo podle odborů kolem 130 000 pracovníků ve zhruba 6000 školách. Výuku ale ukončilo patrně více škol než nyní. 

Učitelé se snaží dosáhnout patnáctiprocentního navýšení platů, které jim pro příští rok slíbila vláda, všemi dostupnými prostředky. Kromě středeční celodenní stávky odboráři intenzivně jednají s politickými stranami, aby požadavky učitelů narychlo přidaly do návrhu státního rozpočtu. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.