V debatě o potřebě nového jaderného bloku se dnes nejčastěji argumentuje nedostatkem elektřiny, který údajně Česko čeká v důsledku odstavování uhelných elektráren. Časově to však nesedí přinejmenším o deset let: uhelné elektrárny se budou vypínat v příští, nejdéle přespříští dekádě, kdežto nový jaderný blok by mohl být teoreticky dostavěn nejdříve kolem roku 2040, pravděpodobně ale ne před rokem 2045. Zcela jistě ne během sedmi let od započetí výstavby, v roce 2036, jak minulý týden ohlásil premiér společně s ministrem průmyslu. Pro srovnání, v EU jsou rozestavěny čtyři jaderné elektrárny: dokončení finského Olkiluota a francouzského Flamanville se očekává po 15 letech od prvního kopnutí do země a slovenských Mochovců dokonce po 21 letech, stavba Hinkley Point C je na začátku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Martin Mikeska 22.11.2019 13:58
Dobrý den, děkujeme za dotazy a oceňujeme zejména jejich věcnost. K náhradě 80 % uhelné elektřiny doplňuji data, na která v komentáři nebyl prostor. - ČR vyrobí z uhlí ročně 40,9 terawatthodin (TWh) (netto výroba dle ERU za rok 2018). - čisté roční vývozy elektřiny jsou 13,9 TWh (ERU, 2018) - potenciál obnovitelných zdrojů (OZE) ve 2030 uvažujeme takto: -- vítr: 6 TWh (odpovídá 1 980 MW nové instalované kapacity, čili asi 600-700 nových stožárů; v letech 2021 až 2030 tedy potřeba ročně průměrně nainstalovat přibližně 200 MW. To vcelku dobře odpovídá situaci posledních let v okolních státech (Rakousku a Bavorsku), které jsou podobně veliké, lidnaté a mají podobné větrné podmínky. -- fotovoltaika: 7,2 TWh (odpovídá 5 200 MW nové instalované kapacity; srovnej s dnešními asi 2 000 MW) -- ostatní OZE: 8 TWh (detailně mohu zaslat v rozpadu na jednotlivé OZE). Tato data vycházejí ze středních, opatrných scénářů využití jednotlivých druhů OZE, které jsme připravovali pro MPO. Jako celek směřují k cíli spotřebovávat v roce 2030 24,3 % z OZE (srovnej s návrhem MPO na 22 %; podrobněji viz náš web, dokumenty). Pokud je zadáním dekarbonizace, jsou vývozy první věcí, které se stát může zbavit (méně rád už výrobci). Komora OZE k tomu dodává: "Doposud k tomu stát na liberalizovaném trhu neměl nástroje a tak elektrárenské společnosti vyvážely elektřinu z uhlí na úkor našeho ovzduší a zdraví. Teď má stát nástroj, jak vývozy zastavit, v podobě odstavení uhelných elektráren, v ruce." K výpočtu 80 %: Od uhelné výroby (40,9) odečítáme vývozy (13,9) a dostaneme tak 27 TWh. To je přesně tolik uhelné elektřiny, která se v Česku spotřebuje. To porovnáváme se součtem OZE viz výše (celkem 21,2). V porovnání: 79 %. Případné další dotazy prosím směřujte rovněž sem. Štěpán Chalupa, Martin Mikeska
Pavel Vitvar 21.11.2019 22:17
Musím oponovat. Zastavit vývoz elektřiny je absurdní nesmysl. Zastavit jej můžeme jen tím, že nebudeme produkovat elektřinu. Představa, že v létě uložíme přebytky elektřiny a v zimě je spotřebujeme je sci-fi. V Dlouhých Stráních můžete akumulovat maximálně 4.5 GWh což je v porovnání s denní spotřebou ČR 202 GWh jako plivnutí. Vážení členové komory OZE, vysvětlete ochráncům přírody, že pokud chceme akumulovat elektřinu z obnovitelných zdrojů, rozlučme se s vrcholky českých hor, budou z nich nádrže. A taky si uvědomte, že je to nejlevnější způsob akumulace, baterie jsou řádově dražší na kWh uložené energie. Stavbu obnovitelných zdrojů na zelené louce může doporučovat jen člověk, který o ochranu přírody nestojí. Mnohem výhodnější je použití střech domů, továren a areálu s již připraveným vedením elektřiny Osobně mám dojem, že komora OZE slouží jen k prosazování nesmyslných zdrojů energie bez ohledu na energetickou bezpečnost, cenu či přírodu.
Jiri Matousek 21.11.2019 15:09
Zajima me stejne jako Lumira. Rad bych videl nejaky graf, nebo odkaz, ze za 10 let budeme mit minimalne 80% uhlenych zdroju nahrazenych obnovitelnymi. Prijde mi to dost ambiciozni a bez podporeni tohoto argumentu, je pak na vode cela dalsi argumentace.
lumir.jasiok 21.11.2019 08:44
Dobry den, zajimalo by mne, jak jste dospel k cislu, ze jste schopni nahradit 80% energie z uhli pomoci obnovitelnych zdroju. Je k dispozici nejaka statistika?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru