Chtělo by se zvolat − sláva! Po dlouhých měsících, kdy převládala neplodná morální kritika Andreje Babiše, si opozice našla věcné a uchopitelné téma − platy učitelů. Konečně střelba správným směrem. I když trefa do černého to pořád ještě není. O co jde: demokratické opoziční strany navrhují přidat v rozpočtu na platy učitelů pět a půl miliardy korun. Nechtějí nic jiného, než aby vláda splnila slib, že učitelům přidá 15 procent, ne pouhých deset. Jde o zcela legitimní požadavek. Nejen proto, že sliby se mají plnit, ale hlavně proto, že učitelé stále berou pouze 64 procent průměru vysokoškolsky vzdělaných lidí, což je nejhorší poměr ze všech zemí OECD. Pokud vláda tvrdí, že chce investovat do budoucnosti, opozice jí správně připomíná, že by měla přitlačit.

Budeme-li ale posuzovat návrh na rychlejší přidávání učitelům skrze body u voličů, už to tak skvělé pro opozici není. Podle průzkumu Medianu 62 procent Čechů považuje růst učitelských platů za dostatečný. Veřejnost zjevně nevnímá problém v evropském kontextu, ale ve vývoji. A dává za pravdu Andreji Babišovi, že platy takovým tempem jako nyní nikdy nerostly. Další problém je v tom, kde vzít na větší přidání peníze. TOP 09 navrhuje přesun z dotací na jízdné pro mládež a seniory. Z nich (plus z rozpočtu ministerstva obrany a z dotací korporacím) by chtěli brát i piráti. ODS by sice brala peníze pro učitele z dotací pro velké zemědělské podniky, ale dotace na jízdenky by zrušila také. Potíž je v tom, že ať už si o dotacích na jízdné myslíme cokoli, jejich redukce je nyní nejlepší cestou, jak si proti sobě popudit velevýznamnou voličskou skupinu − seniory.

Poslanci ANO tak mohou návrhy na rychlejší přidávání učitelům poslat k šípku bez obav ze ztráty voličské přízně. A ještě to prodat tak, že zachraňují důchodce před "asociální" opozicí. Zopakujme, že orientace na věcná témata představuje pro opozici správný směr. Teď tedy ještě najít takové téma, kde to nebude mít Andrej Babiš tak dobře marketingově spočítané.