Už žádné další připomínky z české strany. Auditní zpráva z Bruselu ke střetu zájmů českého pre­miéra Andreje Babiše (ANO) je definitivní, potvrdila v pondělí Evropská komise, která dokument zaslala koncem minulého týdne do Prahy. Vyvrátila tak tvrzení ministerstva pro místní rozvoj i samotného Babiše, že zprávu bude možné dál připomínkovat, protože není finální.

"Komise nyní očekává, že Česko odpoví, jak bude aplikovat doporučení, která jsou v této zprávě," sdělila HN místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

V praxi to znamená, že Česko by mělo návrhům komise vyhovět, aby se vyhnulo tomu, že se mu výrazněji zkrátí evropské dotace. Dá se očekávat, že země o část peněz beztak přijde. "S komisí se nyní bude jednat jen o tom, kolik peněz bude Česko vracet," uvedl europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Podle serveru Neovlivní.cz nicméně audit konstatoval u premiéra Babiše střet zájmů a stanovil stoprocentní korekci u dotací poskytnutých holdingu Agrofert ve výši 282 milionů korun. Server to uvedl s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem auditu v úterý odpoledne. Podle něj auditoři navrhují neproplatit podporu za další desítky milionů korun i u některých dalších projektů realizovaných Agrofertem. Původní návrh auditní zprávy z letošního jara hovořil o vrácení celkem 450 milionů korun, i jeho součástí byla stoprocentní korekce na dotace Agrofertu ve stejném objemu jako nyní.

Podle serveru je konečné znění auditu ve velké míře shodné s předběžnou verzí a EK odmítla drtivou většinu připomínek, které Česko vůči původnímu návrhu vzneslo. "Je tam uvedena stoprocentní korekce kvůli střetu zájmů. Další částky se týkají chybných dotací například pro Lovochemii, lihovarnický podnik Ethanol Energy a Cereu a slavnou inovační linku na toastový chleba Penam," citoval server zdroj obeznámený s auditem.

Co přesně čerstvá zpráva obsahuje, je zatím tajné. "Auditní procedura pokračuje, a proto je neveřejná. O zveřejnění zprávy je možné požádat až poté, co skončí," vysvětlila Jourová.

Dokument nechce zveřejnit ani ministerstvo pro místní rozvoj, které jej obdrželo. Ministryně Klára Dostálová (za ANO) v úterý na tiskové konferenci uvedla, že neví, k jakým závěrům auditoři dospěli, zprávu prý nečetla. Zabývat se jí budou úředníci, kteří budou striktně dodržovat důvěrný režim dokumentu. "V průvodním dopise se píše, že má být důvěrný režim zachován do doby, než budou dokončeny navazující procedury," uvedla Dostálová.

Průvodní dopis připojený k auditu podle ní vyzývá Českou republiku k vyjádření, zda se závěry souhlasí, nebo nikoliv. "Česko využije dvouměsíční lhůtu, kterou na vyjádření dostane po doručení překladu dokumentu, z mého pohledu není audit finální," řekla Dostálová.

Doručení českého překladu, od kterého se bude počítat lhůta, očekává Dostálová tento, nebo příští týden.

Ministryně uvedla, že pokud se úředníci neztotožní s některými závěry, neznamená to, že "šmahem vše odmítnou". "Ale pokud bychom něco nepřijali, máme možnost vyvolat tzv. slyšení EK. Určitě budeme chtít o některých věcech hovořit tváří v tvář," řekla.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.