Zpomalení realitního trhu nám prospěje, trh je přehřátý, nemovitostní bublina musí splasknout. Experti se shodují v tom, že současný stav, kdy ceny domů a bytů za několik málo let vzrostly o padesát až sto procent, je neudržitelný. A nejde jen o Česko, vysoký růst cen se týká Belgie, Německa, Francie a dalších sedmi zemí Evropské unie. Centrální banky jejich varování naslouchají, a tak napříč Evropou různým způsobem zpřísňují podmínky pro získání úvěrů. Zatím se ale žádné z nich nepovedlo výrazným způsobem zasáhnout do realitního trhu. A pokud se nepřidají administrativní opatření států typu větší regulace (případně znovuzavedení regulace) pronájmů, podstatného zvýšení daně z nemovitostí či speciálních poplatků za vlastnictví více bytů, centrální banky nemají šanci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Ondřej Topinka 12.12.2019 14:08
Přestože politika centrálních bank hraje významnou roli, obávám se, že opomíjíte zásadní důvod, proč je u nás bydlení nedostupné (především v Praze). A tím je neskutečně přebujelá administrativa. Pozemků k výstavbě je i v širším centru Prahy dost (namátkou nádraží Bubny, nákladové nádraží Žižkov, Hagibor, Rohanský a Libeňský ostrov), developerů je také dost a přestože se potýkají s nedostatkem pracovníků (dokázalo by jich přijet dost z Ukrajiny, nebýt ... wait for it ... přebujelé administrativy), ale i když se developer dnes rozhodne postavit bytový projekt na svém pozemku určeném územním plánem k bytové výstavbě, nedokáže začít stavět dříve než za pět, spíše však za deset let. A to vše jen kvůli nejrůznějším regulacím a průtahům úřadů. Zvýšenou poptávku (i v důsledku politiky centrálních bank, jak je popsáno) tedy nedokáže v rozumném čase uspokojit nabídka škrcená regulacemi. Řešením tedy není více regulace ani regulované nájmy (ty vedou k obcházení, černému trhu a korupci), ale naopak uvolnění regulací, zjednodušení a zrychlení administrativních procesů. Zbytek si trh vyřeší sám a lépe než jakýkoliv regulátor.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru