Francouzský prezident Emmanuel Macron tento týden svlékl svůj tradiční oblek s kravatou a převlékl se do světlemodrého ochranného obleku s bílou čapkou a botami. Navštívil továrnu společnosti Kolmi-Hopen, která patří mezi čtyři největší francouzské výrobce roušek a respirátorů.
Firma přibírá nové zaměstnance. Její výrobní linky v posledních týdnech běží 24 hodin denně sedm dní v týdnu, aby co nejvíce navýšily produkci ochranných pomůcek pro zdravotníky. Kolmi-Hopen každý týden vyrobí tři miliony chirurgických roušek a dva miliony respirátorů nižší třídy FFP2, jež dokážou ze vzduchu zachytit 94 procent částic a mají být dostačující pro běžná lékařská vyšetření.
A brzy jich bude ještě víc. "V dubnu dostaneme další dvě výrobní linky, další dvě pak v září. Díky tomu naše denní produkce chirurgických roušek poskočí na milion denně," uvedl pro francouzská média Yannick Chevalier, ředitel výroby. U respirátorů FFP2 pak hodlá zrychlit výrobu až na půl milionu denně. Podnik využívá materiál jen z Evropy − 70 procent pochází přímo z Francie, zbytek pak z dalších evropských zemí.
Macron si během návštěvy továrny, která leží na okraji města Angers v západní Francii, prohlédl její prostory a mluvil se zaměstnanci. Pak slíbil, že do konce tohoto roku bude Francie ve výrobě roušek a respirátorů soběstačná, a nebude se už muset spolehnout na nákupy z Číny a dalších zemí.
"Prioritou je, aby se více vyrábělo v Evropě a ve Francii. Do konce roku chci, abychom byli plně soběstační," řekl Macron. Podle něj je nutné, aby se strategické výrobky, jako jsou ochranné pomůcky, vyráběly právě v Evropě. Jen tak je možné snížit závislost na jiných státech, dodal prezident.
Připomněl, že před epidemií se ve Francii vyrábělo 3,3 milionu roušek týdně. "Do konce dubna to bude více než deset milionů týdně. Za několik málo týdnů se tak domácí produkce ztrojnásobí," řekl k tomu prezident s tím, že stát si už u vybraných francouzských firem udělal předobjednávky na ochranné pomůcky. Vláda vyčlenila na jejich nákup celkem čtyři miliardy eur (přes 110 miliard korun).
Celkem tedy Francie ke konci dubna bude schopná vyrobit 40 milionů roušek měsíčně. Jen zdravotníci jich kvůli epidemii koronaviru spotřebují týdně 40 milionů. Další miliony pak potřebují hasiči, policisté či pečovatelky.
Macron se podobně jako jiní evropští lídři musí potýkat s kritikou, že epidemii podcenil a nedokázal včas zajistit dostatek ochranného materiálu. Francie proto vytvořila letecký most s Čínou, kde si objednala zhruba miliardu roušek a respirátorů. První miliony jich už do Francie dorazily. Také mnohé francouzské firmy přešly na výrobu roušek nebo se je snaží zajistit u svých čínských dodavatelů. Tento týden módní dům Christian Dior, který spadá pod největší luxusní společnost na světě LVMH, začal místo drahých šatů pro děti ve své továrně v Bretani vyrábět roušky pro prodavače, pokladní nebo zaměstnance v dopravě.
Ve Francii vzniklo také konsorcium vedené společností Air Liquide, jehož cílem je navýšit produkci plicních ventilátorů pro vážně nemocné pacienty s koronavirem. Mezi jeho členy patří výrobce autodílů Valeo, automobilka PSA a dodavatel elektrotechnických produktů Schneider Electric. Do poloviny května jich vyrobí 10 tisíc.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist