Na složitou a zdlouhavou komunikaci s úřady si stěžují podnikatelé, kteří se kvůli přísným opatřením proti epidemii koronaviru rozhodli využít nabídky státem garantovaných půjček. Na jejich žádosti o peníze z programu Covid, kde za úvěry ručí ministerstvo průmyslu, přicházejí odpovědi až po několika týdnech. Firmy proto nevědí, zda mohou s podporou počítat. Českomoravská rozvojová a záruční banka, která má program na starosti, posílá odpověď až po měsíci. Peníze určené na půjčky pro podnikatele, kteří například museli zavřít provozovny, se přitom rozebraly během několika hodin či dní.
Spolumajitel a ředitel sítě knihkupectví Kanzelsberger Jan Kanzelsberger mladší žádal o úvěr z programu Covid I. Reakce rozvojové banky, která úvěry schvaluje a vyřizuje, přišla po měsíci. "Z odpovědi neplyne, v čem jsme která kritéria nesplnili. Dokonce ani to, kterou ze tří podaných žádostí pro tři naše firmy nám zamítli," popsal podnikatel.
Odpověď, kterou mají HN k dispozici, skutečně důvody neuvádí. "Děkujeme za Váš zájem o Úvěrový program Covid I. Bohužel Vás musím informovat, že Vaše žádost nesplnila stanovená kritéria, a musela tak být zamítnuta," stojí stručně v reakci rozvojové banky. Kanzelsberger se po vyrozumění snažil zjistit, proč banka žádost zamítla, ale neuspěl. "Na informační lince nás zdvořile odkázali, abychom si poslali dotaz na mail. Dosud žádná odpověď nedorazila," popsal ředitel knihkupectví.
◼ Záruční program má za cíl usnadnit přístup živnostníků a menších podnikatelů k provozním prostředkům. Je určen pro ty, kteří museli omezit podnikání v důsledku koronavirové infekce a protikrizových opatření. Českomoravská rozvojová a záruční banka v něm umožňuje získat úvěry v celkovém objemu 25 miliard korun.
◼ V programu Covid I šly peníze přímo podnikatelům, z Covid II míří jako záruka do komerčních bank, které půjčují podnikatelům. Úvěry tak mohou být vyšší než samotný objem peněz v programu. Ministerstvo průmyslu už chystá další výzvy. Celková výše záruk se má vyšplhat až na 900 miliard korun.
Podobné zkušenosti má také Šárka Litvinová, spolumajitelka a ředitelka cestovní agentury Asiana, pod kterou patří letenkový portál Letuška.cz. Vzhledem k výraznému omezení letecké přepravy přišla její firma o příjmy. Okamžitě proto reagovala na výzvu ohledně půjčky z programu Covid I a 18. března podala žádost se všemi náležitostmi, včetně potvrzení bezdlužnosti.
"Po týdnu jsme dostali jednací číslo, což beru jako příslib, že s námi bude někdo jednat, ale od té doby nic. Na infolinku jsem volala, ale nedozvěděla jsem se nic," uvedla Litvinová. Když má hodnotit fungování programu, zdůrazňuje, že jí chybí transparentnost. Domnívá se, že by měl fungovat systém, kde bude podnikatel vědět, že jeho žádost byla přijata v nějakém konkrétním pořadí. "To je podle mě jednoduchý programátorský úkon," říká.
Rozvojová banka se hájí tím, že během několika týdnů od vyhlášení programů Covid I a II museli její lidé zpracovat tolik žádostí, co jindy za celý rok. "Abychom byli schopni práci zvládnout, museli jsme kromě posílení týmu přistoupit i k automatizaci," potvrdila mluvčí banky Marie Lafantová skutečnost, že podnikatelé dostávají automaticky vygenerované odpovědi.
Uvedla, že do schvalování žádostí zapojila banka také roboty na jejich příjem a zasílání automatických e-mailů. "Za daného stavu nebylo možné uchovat si ve všech částech schvalovacího procesu individuální přístup, na kterém jsme si v minulosti vždy zakládali," dodala Lafantová.
Hlavní příčinou zamítnutí žádostí bude pravděpodobně to, že ve spuštěných programech rychle došly peníze. Covid I podnikatelé rozebrali během jednoho dne, Covid II dokonce po dvou hodinách. Ministerstvo průmyslu a obchodu do něj muselo napumpovat dalších tři a půl miliardy korun.
Lafantová uvádí, že všechny schválené půjčky z Covid I už odešly žadatelům. "V případě tohoto programu jde o půl miliardy. V případě Covid II jsme zaručili úvěry za 900 milionů korun. Jestli už tyto peníze byly vyplaceny či nikoliv, nevíme. To už je v kompetenci komerčních bank," řekla.
Pomoc podnikatelům, kteří kvůli koronaviru přišli o své příjmy, začala vyplácet i další ministerstva. Ministerstvo práce již rozesílá náhrady za mzdy podnikatelům, kteří museli zavřít své provozy a nechat lidi doma nebo přišli o zakázky. "Peníze jsme začali odesílat v úterý, přesná čísla budeme znát v pondělí," uvedl mluvčí Jan Brodský.
Podobně začne v příštím týdnu finanční správa posílat podnikatelům jednorázový příspěvek 25 tisíc korun. "Žádné schválení neposíláme, kdo zaslal čestné prohlášení, dostane peníze," popsal mluvčí finanční správy Lukáš Heřtus, jak bude takzvaná Pětadvacítka fungovat.
Ceny akcií mohou ještě klesnout, velké propady ale nečekám, říká šéfka pro investiční strategie Credit Suisse
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist