Už před rokem a půl čeští zemědělští odborníci sepsali prohlášení, ve kterém vyzvali vládu, aby změnila podmínky pro udělování dotací z Evropské unie. Apel přišel po zveřejnění záměru Evropské komise omezit příspěvky po roce 2020 pro velké agropodniky a soustředit je především na ekologicky hospodařící zemědělce. S českým kabinetem, který má možnost pravidla do značné míry ovlivnit, to ale zatím nepohnulo. O celé věci však bude ještě rozhodovat europarlament.

Minulý čtvrtek na mimořádné schůzi sněmovny už ale téma zmínila i opozice. S další podobnou výzvou přišlo v pondělí i osm neziskových a expertních organizací jako například Hnutí Duha, Institut cirkulární ekonomiky či Česká společnost ornitologická.

Podle mnoha českých expertů by přednost v získávání dotací měli dostávat jednoznačně farmáři, kteří chrání půdu, vodu a neničí krajinu.

Kabinet s premiérem Andrejem Babišem, který má největší českou potravinářsko-zemědělskou skupinu Agrofert uloženou do svěřenských fondů, a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, jehož rodina ovládá významný podnik Agrotrade, však trvá na zachování množství peněz a dotování všech firem bez rozdílu ve velikosti.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.