Česká debata o hnutí Black lives matter (na černých životech záleží), které se rozjelo v USA a Evropě po policejní vraždě George Floyda, je přinejmenším nešťastná. Převažují hlasy, které kampaň kritizují z nejrůznějších pozic. A těžko se přitom ubránit dojmu, že ve skutečnosti jde o to zakrýt náš vlastní problém s latentním rasismem.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Tester Tester 26.06.2020 15:29
Pokud je rasistické All lives matters nebo white lives matters, tak musí být ze syntaxe věty a logiky jasně rasistické i Black lives matters. Ono pokud žije bílý člověk v černošské komunitě, tak je ten rasismus minimálně srovnatelný (a jelikož bylo provedeno spousty dlouholetých vědeckých pokusů, např. Charles Murray and Richard J. Herrnstein first published The Bell Curve, které jasně dokazují že černý jsou míň intelegentní a víc agresivní, tak se bíly mezi černými musí bát o život mnohem víc, než je to obráceně).
jp.straka 25.06.2020 00:39
S názorem pana Honzejka v podstatných bodech souhlasím, přesto si dovolím drobnou oponenturu: Troufám si říct, že v článku zmiňovaný latentní rasismus často paradoxně posilují liberálně smýšlející lidé, kteří sami sice rasismus bytostně odmítají, ale některými svými výroky probouzejí u velké části společnosti oprávněnou frustraci. Příklady? 1) Redaktroka CNN se zeptala předsedkyně městské rady v Minneapolisu Lisy Bender, zda si uvědomuje, že v souvislosti s prošetřováním policejních násilností mohou výroky typu "odstavení policie" vyvolávat u některých lidí obavy, že nebude kam zavolat, až se jim někdo bude vloupávat do domu. Na to Lisa Bender odvětila, že si to uvědomuje, ale že tato obava pramení z pozice privilegia. 2) V podcastu ČRo Vinohradská 12 vysílaném dne 2.6.2020 si amerikanista Petr Boháček postekl, že Barack Obama nedotáhl policejní demilitarizaci do konce, proto si nadále mohou policisté v americe zadarmo (sic!) pořizovat ozbrojenou techniku, což je pro každého policejního šéfa lákavé, protože tím posiluje svoji moc. 3) Předseda německé strany zelených Robert Habeck prohlásil, že neexistuje nic jako rasa, ale jen lidé, a proto by se měla z německé ústavy vypustit psaáž o zákazu diskrimniace na základě rasy (protože "rasa" přece neexistuje). Lze se po prohlášeních tohoto typu divit, že lidé napříč populací začínají věřit manipulativním řečem o "kulturních válkách" a "trvalých změnách režimu"? Že naslouchají názorům Michala Půra, Vlastimila Vondrušky či Slušných lidí (těch s velkým "S")? Že ve volbách triumfují Trumpové, Johnsonové, LePenové, Babišové, Okamurové a Klausové mladší? Chce-li liberálně smýšlející část společnosti čelit rasismu (nejen tomu latentnímu) a vrůstajícím autoritářským tendencím, možná by se její přívrženci měli nejprve zamyslet, co je příčinou toho, že jejich názorům není určitou částí populace nasloucháno...
Alan P. 24.06.2020 23:39
Zcela se přechází, že došlo k "ukradení protestu" a zdůrazňování jen jednoho - a troufám si říci v tomto případě vedlejšího - aspektu, tedy, že obětí byl muž černé pleti. To zdaleka nejzávažnější, že došlo k nenapravitelné, brutální a vědomé popravě člověka "rukou" muže zákona - bezdůvodně, bez soudu, během pár minut na ulici za prohlížení kolemjdoucích - to ve veřejném diskurzu téměř nezaznívá...
Petr Chládek 24.06.2020 13:43
Mě by zajímalo, jakou osobní zkušenost má kecal pan Honzejk v soužití s cikánskou komunitou. Ujišťuju vás, že po několika měsících, neřkuli týdnech by vás všechny ušlechtilé ideály opustily. Tak jako mě. Ono to není o barvě pleti, ale o tom jak se někteří "také lidé" chovají. A věřte mi, že na jejich životech mi pendrek záleží, stejně jako mi nezáleží na životě nějakého amerického recidivisty s bohatou trestní minulostí....
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru