Paušální daň, kterou podle resortu financí podporuje 78 procent živnostníků a její navržená výše je přijatelná pro dvě třetiny z nich, prošla po letech dohadů schválením vlády. Takže existuje jistá pravděpodobnost, že začne platit od příštího roku. Připomeňme, že paušální daň má mít negativní dopad na rozpočet a že sám rozpočet v příštím roce má mít opět deficit minimálně půl bilionu korun. Přesto kdyby paušální daň nabízela to, co politici tvrdí, pořád by jako další minusová položka rozpočtu stála za to. Ani po změnách za to ale nestojí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Pavel Krištof 30.06.2020 13:30
Vážená paní Hrstková, celý Váš článek je mylný, protože jste zjevně nepochopila, co v předkládaném návrhu vláda myslí pod slovem příjem. Nemyslí jím zisk, který se zdaňuje, jak by se dalo dovodit z vašeho článku, ale právě jen příjem. Příjem proti kterému můžete za současné legislativy uplatnit buď skutečné nebo paušální výdaje. Daň i ostatní odvody se vypočítají až po odečtení těchto výdajů. Příklad: řemeslník má příjem na horní hranici tj. 800 000 Kč, pro zjednodušení uplatníme výdaje paušálem tedy 80% ( 640 000 Kč). Daň i odvody se počítají z rozdílu = 160 000 Kč. Vypočtená daň je 24 000 Kč. Sleva na dani na poplatníka činí 24 840 Kč, odvedená daň = 0 Kč, zdravotní a sociální zůstane na minimální sazbě. Tedy u všech odvodů vychází tato varianta stejně nebo lépe než nově navržená paušální daň. Pokud bychom uvažovali, že má řemeslník děti, tak mu stát podle počtu dětí vyplatí na daňových bonusech 15 204 až 60 300 Kč. O to v případě paušální daně také přijde. Tak kde jsou ty výhody ? Je to jen další marketingová bublina a Vy jste se na ni nechala chytit.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru