V diskusích ekonomů a investorů se v posledních týdnech vedle koronaviru prosazuje do popředí zájmu staronové téma: osud amerického dolaru. Staré tím, že snad již od ukončení směnitelnosti dolaru za zlato v srpnu 1971 se v mnoha vlnách opakovaně diskutuje o tom, že Spojené státy ztrácejí konkurenceschopnost, žijí si nad své možnosti a dolar nevyhnutelně musí přijít o svoji pozici světové měny číslo jedna. V aktuální inkarnaci těchto diskusí je téma občerstveno tím, že dochází k souběhu velkého množství faktorů, které poukazují na to, že dolar je na šikmé ploše, ze které se dostane jen obtížně.
Poté co koronavirus s plnou silou zasáhl Spojené státy, přišel dolar o svoji zásadní výhodu oproti dalším hlavním světovým měnám, o kladné úrokové sazby. Stále jej však na výsluní drží jeden zásadní faktor, důvěra v něj. Ta je podstatou až absurdního jevu v posledních mnoha letech, kdy se americká měna stala nejzajímavějším vývozním artiklem největší světové ekonomiky. Od března letošního roku však americká centrální banka v tandemu s vládou dělají vše pro to, aby tuto atraktivitu dolar ztratil. Bezprecedentní měnová i fiskální expanze oznámená v březnu nyní bledne ve světle dalších plánů těchto autorit. Z říše fantaskních úvah a hypotéz se dostávají do zcela reálných obrysů plány rozdávat dolary lidem přímo. Pojem rozhazovat peníze z helikoptér, který byl v době guvernéra Bernanka novináři myšlen jako nadsázka, se stává realitou.
Není divu, že trhy razantně reagují. Dolar v posledních týdnech prudce ztrácí proti hlavním světovým měnám, přičemž i tyto měny jsou samy ve velkých problémech. Aktuálně nová rekordní cena zlata rozhodně není náhoda, ale spíše úmrtí pověstného kanárka v dole.
Aktuální studie Bank of America se zabývá tím, jaký dopad může mít případné další oslabování dolaru na ceny různých investic. Analyzuje zejména období po roce 1970 a 2000, kde vidí určité paralely s tím, co by nás mohlo nyní čekat. Prostředí oslabujícího dolaru podle jejich zjištění prospívá více akciím z trhů rozvíjejících se oproti vyspělým, komoditám oproti dluhopisům, menším firmám oproti velkým a akciím hodnotovým oproti růstovým. Při alokaci portfolia je dobré tyto souvislosti zvážit.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist