O co vlastně jde, je to jen krátkodobá korekce, nebo začíná opadat spekulativní bublina? Bitcoin, tedy nejrozšířenější kryptoměna světa, předvedl v posledních dnech skok dolů. Ještě v neděli se jeho cena pohybovala na rekordní úrovni okolo 41 tisíc amerických dolarů. Pak ale přišel prudký pokles a do pondělního rána cena propadla přibližně o 20 procent, pod 33 tisíc dolarů. Během dne potom bitcoin klesal dál.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Michael Irišek 13.01.2021 08:15
Volatilita ke kryptoměnám vždycky patřila a patrně ještě minimálně desetiletí (ne-li déle) patřit bude. Je možné, že jednou dosáhne Bitcoin stavu, kdy bude kvůli své přirozené deflační podstatě jen drobně růst. Tahle meta je ale ještě hodně daleko a do té doby je nutné se smířit s tím, že kryptoměny nejsou tradiční investiční nástroj a i přes připodobňování k virtuálnímu zlatu a bůhvíčemu dalšímu od nich nemůžeme čekat stejné chování. Důležité je si uvědomit, že s kryptoměnami se zkrátka nedá obchodovat na základě stejných best-practices jako s jinými komoditami. Provádět short i long obchody umí jen několik zkušených obchodníků, zbytku investorů se vyplatí jen průběžně nakupovat a věřit v rostoucí trend, který má ale cyklus 3-4 roky, takže může působit zmateně. Stačí se ale podívat na logaritmický graf BTC, nebo ETH. Pád 10,000$ zní jako šílená částka, ale když si člověk uvědomí, že se jednalo v podstatě o "drobnější korekci", která navíc dostala BTC jen na úroveň, na které byl cca před dvěma týdny, musí být hned klidnější. Ještě před měsícem by hodnota BTC i jiných kryptoměn spoustě lidem připadal šílená a dnes nám připadá nízká. Spousta ukazatelů nasvědčuje tomu, že nynější stav okolo 30,000$/BTC bude nový market minimum, ke kterému se bitcoin propadne za pár let, jen co během následujících měsíců nastane další překotný růst. Jakmile tento propad nastane, opět se budou psát podobné články a lidé budou mluvit o praskající bublině. V tento moment ale většina kryptoměnových investorů začne do BTC přelévat značnou část svých prostředků, protože se bude jednat o dlouhodobě nesmírně výhodnou investici s růstem 200-500%, jak už se za historii již čtyřikrát ukázalo. Historicky jste mohli nakoupit naprosto kdykoliv a pokud jste vydrželi dostatečně dlouhou dobu, vždy jste jenom vydělali. Problém je, že toto výhledové myšlení většině tradičním investorům (nemluvě o těch nezkušených, kteří chtějí naskočit na pomyslný kryptoměnový vlak) chybí. Je to vše jen o úhlu pohledu a uvědomění si, že zkrátka máme co dočinění s něčím, co zde ještě nebylo a zdaleka se na to nevztahují stejné principy jako na jiné investice.
Pavel Ševčík 12.01.2021 18:01
Jan Kotek: Taky se podívejte jak Bitcoin Cash, Bitcopin Gold a další shitcoiny dopadly. Nemají téměř žádnou hodnotu a ani využitelnost. Šance, že by se většina uživatelů (full nodes) rozhodla změnit pravidla je v čase čím dál menší.
Pavel Ševčík 12.01.2021 17:58
Nouriel Roubini není ekonom, ale šarlatán. Nechápe, že nic jako vnitřní hodnota neexistuje.
Jan Kotek 12.01.2021 14:34
Dobrý den, zásadní chybou článku je tvrzení že "v budoucnu se může elektronicky vytěžit maximálně 21 milionů virtuálních bitcoinových mincí". Tento limit, který z BTC dělá přirozeně deflační měnu, je pouze a jen výsledkem dohody, respektive úvodního nastavení z pera autora systému. Tento limit může být kdykoliv změněn - jedinou podmínkou je dohoda dostatečného množství "těžařů" (registrátorů BTC transakcí) a samozřejmě zájem veřejnosti takto modifikovaný "BTC" používat. BTC se třeba může zdvojit - na BTC-1 s limitem a BTC-2 bez limitu. Tak vznikla měna Bitcoin Cash nebo Bitcoin Gold. Skutečná hodnota Bitcoinu je tak zajištěna pouze a jen důvěrou v jeho použitelnost dnes a v budoucnu. Tedy v zachování stávajících podmínek, které ale nejsou "tesány do kamene".
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru