Loňská jarní vlna koronaviru byla v Česku oproti podzimu slabá, v populaci bylo relativně málo nakažených. I přesto se vědcům podařilo RNA viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, najít v odpadních vodách. Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka v Praze a v Brně provedl loni na jaře rozsáhlý výzkum odpadních vod, který by měl hodně napovědět o tom, jak přesně se v populaci nákaza šíří. Do budoucna, jak ukázaly zahraniční zkušenosti, mohou takové testy prokázat přítomnost viru ještě před tím, než se v dané lokalitě ohlásí první případ nákazy. Lidé vylučující virus totiž nemusí mít žádné příznaky, a proto nejdou na testy.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se