Loňská jarní vlna koronaviru byla v Česku oproti podzimu slabá, v populaci bylo relativně málo nakažených. I přesto se vědcům podařilo RNA viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, najít v odpadních vodách. Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka v Praze a v Brně provedl loni na jaře rozsáhlý výzkum odpadních vod, který by měl hodně napovědět o tom, jak přesně se v populaci nákaza šíří. Do budoucna, jak ukázaly zahraniční zkušenosti, mohou takové testy prokázat přítomnost viru ještě před tím, než se v dané lokalitě ohlásí první případ nákazy. Lidé vylučující virus totiž nemusí mít žádné příznaky, a proto nejdou na testy.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








