V těchto dnech chodí do schránek vyúčtování spotřeby plynu a elektřiny. Nedoplatky v řádu stovek či tisíců korun nejsou žádnou výjimkou. Obdobně nepříjemně překvapí pohled na účet: přestože jsou restaurace a většina obchodů i služeb dlouhodobě uzavřeny a není za co utrácet, peníze na účtu přibývají jen pomalu, či spíše ubývají. Zdá se, jako by ceny toho, za co utrácíme peníze, rostly rychleji, než ukazuje oficiální inflace, která už šestý měsíc v řadě klesá k úrovni dvou procent.

Nejde o pocit, ale o realitu. Pandemie koronaviru a vládní opatření proti ní totiž inflaci převrátily na hlavu. A to ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, měření růstu na základě starého spotřebního koše, kde se stále objevují položky jako cestování či návštěva restaurace, ztratilo svůj význam. A za druhé, vedle oficiální ekonomiky se postupně rozrůstá paralelní realita, kde jsou všechny zavřené služby dostupné. Ale za výrazně vyšší ceny.

Pandemie naše zvyky změnila. Home office znamená vyšší spotřebu elektřiny, plynu či tepla a menší ochotu kupovat nové oblečení. Sice ušetříme za návštěvu restaurace, růst obezity ovšem napovídá, že kupujeme víc jídla než kdy dřív. Spotřebitelský koš se významným způsobem změnil. Statistika se ale nezměnila, jen některé ceny měří podle toho, jak jsou uvedeny na internetu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako nᚠpředplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

TomᚠVálek 03.03.2021 14:17
V jak izolované bublině člověk musí žít, aby napsal, že teď chodí faktury za plyn a elektřinu? (Pro info, ty chodí průběžně všude jinde cca. celý rok, protože se odvíjí od odečtů měřičů, které se logicky odvíjí postupně v průběhu celého roku.) No a pokud je zbytek článku postaven na subjektivitě, tak to pak má výraznou vypovídající hodnotu. 😉
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru