V boji s covidem se často upneme k jednomu svatému grálu, u kterého věříme, že nám problém vyřeší jednou provždy. Tak začněme tím, že ani stoprocentní nemocenská není zázračným řešením, které nás covidu zbaví. Jde ale o důležitý kus komplexního řešení.

Od začátku víme, že pro zkrocení epidemie se musíme držet tria TTI (kterému říkáme chytrá karanténa), tedy testovat, trasovat a izolovat. Musí fungovat všechny tři části zároveň, v dostatečném rozsahu a efektivně. My ale dostatečně netestujeme, netrasujeme ani neizolujeme. Proto jsme ve zvládání epidemie nejhorší na světě. Prosím, kdybychom byli zeměmi třetího světa, tak si to dokážeme vysvětlit. Ale nejsme. Patříme mezi nejvyspělejší ekonomiky světa. Takže místo výmluv musí přijít vyspělost v rozhodování, implementaci a komunikaci.

Podle dat z hygienických stanic je chytrá karanténa schopná ke každému jednomu nakaženému v průměru vytrasovat necelý jeden kontakt. V Plzeňském kraji se s tím nemažou, tam to je jen 0,5. Maximum je 1,4 na Zlínsku. To je ale pořád výrazně méně, než je odhad kontaktů, které průměrný člověk má po dobu více než 15 minut a bez roušky. V průměru pět až šest, pracující šest až sedm. Pokud chytrá karanténa není schopna vytrasovat a poslat do izolace 80 procent rizikových kontaktů nakaženého, tak prostě nefunguje.

Trasování a dopad na peněženku

Proč nefunguje? Protože lidé nechtějí být vytrasováni. Důvodů může být mnoho: na covid nevěří, nepatří do rizikové skupiny, takže to berou jako normální chřipku, kterou přece většina přechodí, nemají dostupné testy na pracovišti nebo v místě bydliště. Ale především nechtějí přijít o peníze.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.