Prosím tě, přestaň ječet na tu paní a dej jí ty čtyři stovky, řekl mi kamarád, když jsem se zpěčovala zaplatit tuto sumu za návštěvu toalety. Celé se to odehrávalo v raných devadesátých letech minulého století v Polsku, kde oněch několik set zlotých stálo v přepočtu na české peníze zhruba padesát haléřů, tedy půlkorunu. A i když tehdy stál dolar plných čtyřicet pět korun, a ne polovinu jako teď, za čtyři sta korun českých se i tak dalo pořídit podstatně více než jedna návštěva veřejných záchodků.

Na první setkání s inflací v řádu mnoha set procent, tedy hyperinflací (což je inflace, kdy ceny rostou za měsíc o 50 a více procent), která tehdy v Polsku probíhala, jsem si vzpomněla při zjištění, že Venezuela musela pustit na trh milionovou bankovku.

Aby bylo jasno. O milionovou bankovku z povídky Marka Twaina, kdy díky jejímu zapůjčení získal chudý mladík nejen dobré ošacení, jídlo a zaměstnání, ale také lásku svého života, opravdu nejde. S cenou jeden milion bolívarů za půl dolaru neboli jedenáct korun má podstatně blíž k penězům, kterými si tapetoval pokoj jeden z hrdinů knihy Ericha Marii Remarqua Černý obelisk, protože to bylo "levnější a zábavnější" než opravdické tapety. Hyperinflace Výmarské republiky, která se tímto způsobem promítla do literatury, byla natolik děsivou záležitostí, že má dodnes následky v německé měnové politice. Silná marka – nyní silné euro – je dlouhodobě v povědomí německých bankéřů jako základní
kámen ekonomiky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.