Takový start se jen tak nevidí. A nezažije. Vítězslav Lukáš nastoupil do čela české pobočky nadnárodní průmyslové skupiny ABB v lednu loňského roku. Firmu s více než třemi tisíci zaměstnanců a několika výrobními fabrikami přebíral po finské manažerce Tanje Vainiové. Coby dlouholetý manažer koncernu, který v něm začínal ještě v 90. letech jako čerstvý absolvent vysoké školy, měl všechny předpoklady pro hladké předání. Jenže přišel covid. A v ABB ho pocítili dřív než jinde – díky celosvětové působnosti se 100 tisíci pracovníky začaly do pražského ústředí proudit informace o koronaviru s několikatýdenním předstihem.

Na byznys podniku, který jiným průmyslovým firmám pomáhá s automatizací a dodává jim například robotické systémy, ale neměla pandemie zásadní dopad. Ačkoliv celá skupina podle aktuálních čísel za rok 2020 vykázala zhruba sedmiprocentní pokles tržeb i zisku (na 26 miliard, resp. 2,9 miliardy dolarů), české divizi se dařilo lépe než v roce 2019, kdy utržila přes 12 miliard korun.   

HN: Máme to takřka přesně rok od prvního lockdownu. Jaký pro vás byl?

Samozřejmě složitý, pandemii v dnešním rozsahu jsme za posledních sto let nečelili. Lidské ztráty následované těmi ekonomickými jsou obrovské, ale velký dopad má pandemie i na běžné životy lidí. Osobně považuji za nemalou výzvu i skloubení home officu s distanční výukou dětí, a to mluvím o jednom z nejjednodušších úkolů, které v současné době musíme řešit. Řečí čísel pro nás byl rok 2020 z pohledu tržeb i zisků lepší než rok 2019. Vedlo k tomu několik cest. Třeba ochranná opatření, která jsme zavedli v době, kdy v Česku ještě ani nebyl žádný diagnostikovaný covidový případ. My jsme už tehdy minimalizovali kontakty zaměstnanců na nezbytně nutné, zajišťovali jsme si dostatečnou zásobu ochranných pomůcek, jako jsou roušky a respirátory. Nikdy jsme neměli žádný komunitní přenos – a to máme přes 3300 zaměstnanců.  

HN: To bude tím, že máte pobočky po celém světě, takže jste se mohli poučit, ne?

Je to tak. Získali jsme detailní podklady od kolegů z továren v Itálii a Číně. Tam v boji s pandemií měli náskok dvou měsíců a sdíleli s námi, co v jejich firmách zafungovalo nejlépe. Ať se jednalo o pokročilé způsoby měření teploty, nebo efektivní organizaci v oblastech s vysokou koncentrací zaměstnanců, jako je stravování či toalety. Výhodou je i to, že je ABB dlouhodobě aktivní v sektorech, u nichž se klade velký důraz na bezpečnost, jako je například těžební průmysl nebo námořní doprava, takže bezpečnost našich zaměstnanců i zákazníků je i pro naše manažery naprostá samozřejmost. Nebylo tedy těžké naše procedury adaptovat na aktuální stav. Například na respirátory jsme přešli v létě, když většina republiky ztratila jakoukoliv obezřetnost. Klíčová byla také komunikace směrem k zaměstnancům.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.