Po více než roce s pandemií už se vyjasnilo. Kdo čekal ochlazení přehřátého trhu pražských nemovitostí, čelí zklamání. Ceny pražských bytů meziročně poskočily bezmála o pět procent. A dlouhodobá data ukazují, že důvody ke zlevňování nejsou. Loni byla zahájena výstavba 3246 jednotek. Propad oproti roku 2019 je děsivých 40,2 procenta. Ještě horší je ale dlouhodobější vývoj. Podle analýz samotného Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy potřebuje Praha ročně šest až osm tisíc nových bytů. Tolik se postavilo naposledy v roce 2007. Byty v metropoli jsou zkrátka dlouhodobě vzácné zboží. Kdo nakoupil před deseti lety, má dnes nemovitost s více než dvojnásobnou hodnotou. A pokud to byl investor a byt pronajímal, celých 10 let k tomu inkasoval pravidelný měsíční příjem.

Slušný byt v Praze je vzácné zboží

Stále se objevují hlasy, že za rostoucími cenami stojí hamižní developeři otálející s výstavbou – trochu mi to zavání komunistickou rétorikou po roce 1948. Dnes již nezpochybňovanou pravdou je, že za chronickým nedostatkem bytů stojí především neuvěřitelně zdlouhavé a nejisté povolovací procesy. Dostat se do fáze realizace stavby je práce na mnoho let a developer bude dělat řadu ústupků úřadům, sousedům, případně narychlo zformovaným zájmovým skupinám. Pak tu máme stavební úřady, které jsou pod přímým faktickým vlivem samosprávy, která často pod tlakem blížících se voleb zasahuje do stavebních řízení nad rámec svých kompetencí. Toto nevhodné nastavení existuje již tak dlouho, že si na to prakticky všichni aktéři zvykli. Bude velice těžké to změnit a proces přípravy nového stavebního zákona to přesně ukazuje. Považujeme tak nějak za normální, že vlastník pozemku má spíše povinnosti, a nikoli práva. Musí vyhovět desítkám úřadů a doufat, že sousedé nebudou výstavbu záměrně a ve stávajícím režimu poměrně úspěšně sabotovat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jiří Bednář 21.06.2021 13:46
No je to v Čechách s bydlením na jedno velké hovno, přiznejme si.
Jaroslav Vostarek 08.04.2021 10:30
Ano, trh s byty v Praze je primárně předmětem investorů, což je pochopitelné a je vcelku jedno, kolik bytu se v Praze podaří dokončit, i posun trhu s bydlením k pronájmům je patrný, jen je potřeba, aby se pravidla pro pronájem bytů posunul k pravidlům léta odzkoušených například ve Vídni. Došlo by k uklidnění situace a lidé by neviděli v pronájmu bytu nic negativního.... je patrné, že trh s bydlením si dříve či později změnu pravidel vynutí sám tím, jak se celkový charakter trh s bydlením u nás mění a bude měnit. Ceny bytů a nemovitosti obecně úspěšně kopírují nárůst mezd, čím vyšší bude nárůst mezd, tím vyšší bude nárůst cen nemovitostí .. v kombinaci se zrušením daně z nabytí nemovitosti a snížením daně z příjmu zaměstnancům budou ceny nemovitosti akcelerovat...je to pochopitelné, není žádný důvod si myslet, že v době růstu příjmů, by ceny nemovitostí klesaly....tj., aktuální situace není ničím mimořádným.....
Josef Šoltes 08.04.2021 09:23
Jsem zvědavý, kdy si trh uvědomí, že cestování za prací není v dnešní době zase tak významnou položkou a začnou růst ceny nemovitostí všude kolem. Třeba Pardubice nebo Hradec a okolí (a to okolí hlavně) jsou jen hodinu cesty od Prahy a přitom mají všechny výhody velkého města a zároveň jsou podstatně levnější. Výhodné jsou i domy v menších městech, kde je už solidní občanská vybavenost, ale zároveň je to stále ještě skoro vesnice.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru