Dva problémy jednou ranou hodlá řešit pražský magistrát. Vedení hlavního města si chce pronajímat byty, které jejich majitelé využívají na krátkodobé pronájmy. Město v tom vidí šanci, jak rozšířit svůj bytový fond, v němž není kvůli privatizacím z předchozích let dostatek bytů. Zároveň tak může omezit trh služeb typu Airbnb. Problémy s Airbnb sice nejsou kvůli útlumu turismu v důsledku koronavirové pandemie akutní, po jejím konci se ale mohou vrátit. Podle tento týden představené Strategie rozvoje bydlení Praha chce, aby v roce 2030 bylo ve městě maximálně pět tisíc bytů sloužících pro krátkodobé pronájmy. Tedy o více než polovinu méně než před pandemií.
„Plán je v pokročilém stadiu přípravy. Ještě během dubna bychom na radě hlavního města rádi projednali spuštění pilotního projektu,“ říká pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). V první fázi chce takto Praha získat 50 bytů, které by sloužily seniorům nebo lidem z azylových domů. Tedy skupinám lidí, které složitě hledají bydlení na komerčním trhu. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem obecních bytů. Na jeden takový byt připadá 42 Pražanů. Ve Varšavě je to 22 lidí, v Berlíně 12 a ve Vídni devět.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.