Uprostřed planin nejzápadnější čínské provincie Sin-ťiang, čtyři hodiny jízdy autem od metropole Urumči, se tyčí do vzduchu komíny dvou továren firem GCL-Poly a East Hope. Spolu s dalšími dvěma na jiném místě této provincie tvoří jádro čínské výroby polysilikonu, základní suroviny pro výrobu solárních panelů. Jen v Sin-ťiangu se ho vyrábí zhruba polovina světové produkce, v celé Číně pak zhruba 80 procent.

Továrny se v březnu neúspěšně pokusil navštívit tým reportérů agentury Bloomberg, aby ověřil, zda nevyužívají otrocké práce Ujgurů, jejichž práva podle lidskoprávních organizací a řady svědectví čínská komunistická vláda tvrdě potlačuje. Součástí čínského tlaku je podle nich právě i nucená práce v továrnách. Jedna z nich, již zmíněná GCL-Poly, ve zprávě v roce 2019 přiznala, že u ní pracuje 121 Ujgurů z chudých oblastí. Vládní propaganda v roce 2017 ukázala řady pracovníků firmy East Hope v modrých uniformách z pracovních táborů. Násilné přesouvání pracovníků mezi jednotlivými továrnami čínské úřady vysvětlují snahou pomoci lidem z nejchudších oblastí najít práci. Kritiku, že v Sin-ťiangu jsou porušována lidská práva Ujgurů, Peking odmítá.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.