Nezvyklé ploty vyrostly kolem některých domů v osadě Hajniště ve Frýdlantském výběžku. Jsou složené z asi metr dlouhých šedozelených bedýnek a působí spíše jako nízké opevnění. Až zblízka lze přečíst vybledlé popisky připomínající nesrozumitelné šifry, včetně dvoumístného čísla. To označovalo váhu střeliva, které bývalo v truhlících uložené.

Neprostupná hradba lemuje i část zahrady Michaely Brettschneiderové. Mladá žena žije v jednom z posledních domků bývalé vsi, která je nyní součástí Nového Města pod Smrkem. „Každý z nás zná někoho, kdo pracoval v muničním skladu v údolí. Ploty z vyřazených bedýnek, ve kterých se munice ukládala, tu má každý druhý,“ usmívá se a ukazuje za dům směrem ke skladu, který je odtud vzdušnou čarou jen asi kilometr daleko.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.