Už za pět let by měl v pražské vinohradské nemocnici vzniknout Národní onkologický institut, specializované pracoviště za sedm miliard korun. Počítá s tím Národní plán obnovy, který v dubnu představila vláda. „Taková centra jsou ve světě běžná. Díky penězům z Evropské unie máme jedinečnou možnost udělat podobné v Praze. Posune nás to o desítky let dopředu,“ říká onkogynekolog David Cibula z Všeobecné fakultní nemocnice, který za projektem stojí. Mnozí kolegové ale nápad kritizují a tvrdí, že by se peníze měly využít na posílení regionálních center.
Cibula uvádí, že špičkovým zahraničním centrům se v Česku přibližuje jen brněnský Masarykův onkologický ústav. V Praze a středních Čechách takové pracoviště podle něj chybí, pacienti se v hlavním městě léčí na šesti místech. „To není úplně udržitelné, Praha si takové centrum zaslouží,“ prohlašuje s tím, že by péče byla pro lidi mnohem pohodlnější a pro lékaře efektivnější.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









