Největší majitel uhelných tepláren v Česku se rozhodl skončit s uhlím už v roce 2030. Skupina Veolia je ale nervózní kvůli zpochybňování využívání plynu, který pro příštích 15 až 20 let vidí jako svůj hlavní zdroj. „Alternativy jako velká tepelná čerpadla, vodík nebo fotovoltaika nám uhlí v objemech, které potřebujeme, nenahradí,“ říká v rozhovoru pro HN technický ředitel Veolia Energie Pavel Míčka. Podobně jako ostatní hráči na trhu zápasí firma s rostoucí cenou emisních povolenek: „Už nás stojí víc než uhlí.“

HN: Po několika letech byla konečně chladnější zima. Vyděláváte?

Prodáváme o 8,6 procenta tepla více než v loňské topné sezoně. V prvních třech měsících byla zima průměrná, ale v dubnu a květnu se sezona prodloužila. Vracíme se k dlouhodobému průměru.

HN: Funguje to, i když má Veolia zatím energetiku založenou na uhlí?

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se