Smysl politiky v demokratických poměrech je v zásadě dvojí: buď změnit konkrétní věc k lepšímu, nebo získat co nejvíce hlasů ve volbách. Hlasování o nedůvěře vládě, které s mohutným bušením do bubnů ohlásila na čtvrtek demokratická opozice, je bohužel nesmyslné v obou ohledech. Prakticky k lepšímu nic nezmění, protože buď bude dál vládnout Babišova vláda, nebo se moci s plnou parádou chopí Miloš Zeman a na Babišovu vládu budeme ještě s láskou vzpomínat. A pokud jde o volební výsledek, tak si opozice také hlasováním o nedůvěře nepomůže. Lidé si logicky řeknou: „A k čemu to jako je, když to prakticky k ničemu není? To si z nás dělají legraci, že bychom je měli kvůli tomu volit?!“ Ne, nevypadá to dobře. 

Na námitku, že jde o důležitý symbolický akt, odpovídáme: houby s octem. Symbolické akce mají smysl v totalitních poměrech, kde skrze ně opozice dává najevo, že jedná správně, ač je to momentálně marné. My ale v totalitních poměrech nežijeme, lidé se mohou svobodně rozhodovat, takže teatrální důraz na symboliku zní dutě jako poklepání na hlavu průměrného poslance SPD. Vždy když se opozice morálně pohoršuje nad Babišovým trestním stíháním, spoluprací s StB, střetem zájmů, voliči začnou zívat. Každý ví, co je pan premiér zač, stejně jako každý ví, že jeho vláda selhala v krizi. Donekonečna to opakovat je nejen zbytečné, ale i kontraproduktivní, protože to jen dává munici vládním stranám, které pak mohou tvrdit, že nemají „klid na práci“ a že opozice ve sněmovně řeší zbytečnosti, místo aby pomáhala se schvalováním zákonů potřebných k postcovidové obnově.  

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.