Kdysi bývala celková ekonomika taková… svalová, násilná, silová, práce fyzicky náročná, práce nebezpečná, chtělo by se říci těžkotonážní. Vlastně se ekonomického života účastnili zejména muži – a to muži v produktivním věku. Ženy byly často plně zaměstnány v domácnosti a rodinu živil muž. Ten chodil ven, mimo domov do práce, do světa a tam vydělal peníze a nosil domů chleba, byl anglicky řečeno „bread winner“, dobyvatel chleba, zaopatřovatel rodiny.

V poslední době, během pár generací, se tato role změnila. Ekonomika se jakoby zženštila, víceméně ruku v ruce s emancipací žen v politické rovině a ve společnosti obecně. Dnes je jen málo zaměstnání, která by zcela plnohodnotně nemohly vykonávat ženy. Povětšinou již nejde o tvrdou fyzickou práci, kterou mohli dělat jen chlapáci, ale ekonomika sama o sobě „změkla“, stala se ženštější. Průmysl je ve vyspělých zemích stále menší a menší součástí vytvořené hodnoty, tedy bohatství. Ještě dramatičtěji je to vidět v zemědělství, které tvoří jen pár procent HDP. Dnešní ekonomiky jsou založené na službách, hrubý domácí produkt již není dominantně vyráběn v továrnách a není tak hrubý jako kdysi, stává se čím dál tím jemnější – během pandemie chodila práce dokonce za námi domů, místo my za ní do práce. A pokud tento trend prodloužíme, je dost dobře možné, ba celkem pravděpodobné, že další v řadě emancipace budou děti.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.