Vědci z České zemědělské univerzity pracují na nové technologii extrakce rostlinných proteinů, která by mohla rozšířit nabídku vysokoproteinových potravin. V nové „sušičce“ se jim už podařilo připravit první vzorky a doufají, že by jejich objev mohl významně proměnit odvětví zdravé výživy. Vedoucí projektu Stanislav Rojík a Miloš Beran si pochvalují nejen vlastnosti své bílkoviny, ale i to, že ji dokážou vyrobit levně.

Projekt suchdolských vědců přitom začal nenápadně jako snaha vytvořit zdravou potravinu do škol, která by dokázala splnit náročná kritéria pro potraviny zahrnuté v takzvané pamlskové vyhlášce. Ta od roku 2017 stanovila požadavky na potraviny, které mohou být prodávány ve školách. Jejím cílem bylo zamezit prodeji nezdravých potravin dětem ve školách.

Jenže kvůli přísným normám, které byly částečně zmírněny v roce 2018, zůstal ve spoustě škol místo bufetů nebo automatů jen prázdný prostor. Prodejci a výrobci potravin se normám z pamlskové vyhlášky jen těžko přizpůsobují a děti zatím místo čekání na zdravé potraviny nakupují sladkosti a nezdravé svačiny v okolních obchodech.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.