Kybernetické útoky se v poslední době nevyhýbají ani velkým českým advokátním kancelářím. V nich je celkem standardem, že veškeré spisy jsou vedené pouze v elektronické podobě. Stačí pak, aby útočník pronikl do hůře zabezpečené vnitřní sítě a nechal na disku v centrálním úložišti zašifrovat data. Poté může požadovat výkupné výměnou za dešifrovací klíč.

Firma pak má na výběr ze dvou možností: buď má k dispozici čerstvou zálohu, ze které data obnoví, anebo raději výkupné zaplatí. Do té doby pro ni zůstávají data nepřístupná. Prakticky to znamená, že se advokáti po určitý čas nedostanou ani do práce, protože jim přestanou fungovat přístupové kartičky, ani k dokumentům, které nutně pro svoji práci potřebují.

Takzvaný ransomware neboli vyděračský software využívá nedostatky v zabezpečení elektronických systémů. Loni jimi byla v Česku podle studie The State of Ransomware 2021 zasažena téměř třetina středních a velkých organizací. Celá čtvrtina z nich potom požadované výkupné nakonec zaplatila. Tyto platby probíhají v bitcoinech, aby byly obtížně dohledatelné. Útočníci podle typu oběti požadují částky v přepočtu od desítek tisíc až po jednotky milionů korun.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.