Testy na covid-19 či očkování, které teď lidem stát nabízí bezplatně, ve skutečnosti samozřejmě zdarma nejsou. Platí je zdravotní pojišťovny, kterým kvůli tomu letos hrozí miliardové ztráty. Spolu s mimořádnými odměnami pro zdravotníky za nasazení během pandemie mohou tyto platby letos způsobit vyčerpání 40miliardových rezerv zdravotních pojišťoven, uvádí nejnovější studie akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI. Podle ní bude nutné další zvyšování plateb za státní pojištěnce, jako jsou děti, důchodci či nezaměstnaní. Ministerstvo zdravotnictví tento týden podalo návrh na růst plateb, celkem zhruba za 15 miliard korun. Ve schváleném návrhu rozpočtu na příští rok se však s těmito výdaji nepočítá. 

„Je potřeba, aby si zdravotnický sektor uvědomil, že růstové trendy výdajů z minulých let není možné udržet i pro následující roky. Musíme jít cestou mírnějšího růstu výdajů a i tak stát bude muset navyšovat platbu za státní pojištěnce,“ míní jedna z autorek studie, ekonomka Lucie Bryndová. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.