Spojené státy byly nesmiřitelným protivníkem bolševického Ruska od okamžiku jeho vzniku. Takže není divu, že poprvé na nejvyšší úrovni se lídři obou zemí potkali až coby spojenci v boji proti nacistickému Německu. Během studené války řešili především otázku jaderných zbraní. Což v zásadě přetrvalo dodnes. Nyní čeká vůdce obou zemí další setkání, tuto středu bude Joe Biden jednat s Vladimirem Putinem v Ženevě. Zde je pět klíčových summitů, kde se dřívější vládci obou států v minulosti střetli.

1. Vytváření poválečné Evropy: Jalta a Postupim

Jak se blížila porážka nacistického Německa, spojenecké velmoci se začaly domlouvat na tom, jak bude poválečná Evropa vypadat. V únoru 1945 se vůdci Velké trojky sešli v Jaltě. Sovětský vůdce Josif Stalin potvrdil, že pošle své jednotky proti Japonsku, ale neučinil žádné sliby, co se týče osudu zemí, které osvobodí Rudá armáda. Britský premiér Winston Churchill se snažil domluvit, aby například Polsko a Československo byly ve smíšené sféře vlivu. V červenci 1945 se Spojenci sešli znovu v Postupimi, kde zemřelého Roosevelta nahradil Harry Truman. Stalin na schůzce prohlásil, že SSSR na obsazených územích nechá proběhnout svobodné volby, což se ovšem nestalo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.