Obrovské škody po tornádu na jižní Moravě vyčíslovali likvidátoři pojišťoven celý víkend, nepřetržitě fungovala také jejich call centra. Odhady ztrát na majetku se měnily každou hodinu, je ale jasné, že finální suma se bude pohybovat v řádech miliard korun.
Veřejný majetek podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) utrpěl škody ve výši nejméně 12 miliard korun. „Na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší,“ zdůraznil. Na Břeclavsku a Hodonínsku je poničeno 1200 domů, sedm desítek z nich se bude muset strhnout.
Hejtman řekl, že vláda bude částku na poškozený majetek žádat u Evropského fondu solidarity. Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku 420 milionů korun. Soukromé ztráty kvůli živelní pohromě na jižní Moravě a Lounsku pak pokryje stát a pojišťovny.
Na častou otázku, zda se na škody způsobené tornádem vztahuje pojistka, odpovídá Česká asociace pojišťoven kladně. Škody způsobené tornádem jsou pojišťovny připraveny plně hradit, a to z pojistek pokrývajících škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem. „Škody po tornádu jsou tedy zcela likvidní,“ upozornila mluvčí Veronika Nová.
Zároveň pojišťovny většinou v případě katastrofických škod přistupují ke zrychleným likvidacím. „Počítáme s okamžitými výplatami záloh všem postiženým klientům, z nichž někteří doslova přišli o všechno,“ ujistila asociace. Její mluvčí uvádí, že zálohy se u většiny pojistných smluv pohybují kolem 50 procent ze sjednané pojistné částky.
To potvrzuje i mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. „Klienti takto mohou rychle získat první prostředky na opravu jejich majetku. Výplata celého pojistného plnění závisí na shromáždění všech podkladů k pojistné události. Po kompletaci je výplata otázkou několika dnů,“ říká s tím, že řešení složitějších škod může trvat déle.
Přes víkend už ale ukončila na 200 řízení a zatím klientům vyplatila 1,5 milionu korun. Kooperativa má v oblasti zasažené tornádem přes 500 klientů. „Zatím evidujeme 2800 škod za 250 milionů korun. Další nárůst hlášení škod očekáváme během pondělí,“ dodává Káňa.
Kooperativa založila také sbírku, do které přispívají zaměstnanci pojišťovny a jejich rodiny. Zatím vybrali 800 tisíc korun. Nadace pojišťovny pak nejhůře postiženým obcím věnovala jeden milion.
Zeman poprvé promluvil k tornádu na jihu Moravy. Neštěstí zneužili podvodníci, chtěli získat peníze přes kód na webu charity
Zhruba dva až dva a půl tisíce škod spojených s tornádem odhaduje zatím ČSOB Pojišťovna. „Ale toto číslo se bude v čase měnit a upřesňovat. Odhadovaná částka je v této chvíli 200 milionů korun,“ uvádí mluvčí Petr Milata.
Škody klientů Generali České pojišťovny po bouřkách v celé republice a tornádu přesáhnou jednu miliardu korun. Počet pojistných událostí odhaduje pojišťovna na 15 tisíc. Nejdramatičtější situaci ale stejně jako ostatní pojišťovny zaznamenává v oblasti zasažené tornádem. „Do nedělního oběda zde bylo nahlášeno bezmála 2400 škod za 335 milionů korun,“ říká mluvčí Jan Marek.
V oblasti už likvidátoři pojišťovny provedli více než 600 prohlídek poškozeného či zcela zničeného majetku. „Hlášeny jsou i extrémní škody, do pole odnesené zemědělské stroje, zničená auta i autobusy, stržené střechy hal. Očekáváme, že počet škod jen v této lokalitě dosáhne pěti tisíc, jejich finanční vyčíslení se bude pohybovat ve stovkách milionů korun,“ popisuje Marek.
Peníze po čtvrtečním tornádu však dostanou i nepojištění občané. Dvoumilionovou kompenzaci stát poskytne všem zasaženým bez rozdílů. Lidem s pojištěním ale příspěvek sníží o částku, kterou dostanou od svých pojišťoven.
Krácení kompenzací pro pojištěné se nelíbí například starostce tornádem zasažené obce Hrušky Janě Filipovičové. „Mám obavu, že lidé, kteří si dosud platili pojistku, se takto do budoucna raději rozhodnou už dál nepojišťovat,“ uvedla. Zároveň je však ráda, že podporu dostanou všichni.
Stát současně nabídne lidem na obnovu zničeného bydlení tři miliony jako zvýhodněný úvěr na 30 let. Ten mohou využít i lidé s pojištěnou nemovitostí, maximálně však do výše celkových nákladů na opravu nepokrytých pojištěním. „To znamená, že pokud nemovitost měla například hodnotu pět milionů korun a pojišťovna vyplatí pojistku ve výši 2,5 milionu, žadatel může získat dva miliony dotace a 500 tisíc úvěr,“ vysvětlil za ministerstvo životního prostředí mluvčí Vilém Frček.
Dotace pro podnikatele, kterým bouře zničila majetek, nyní společně připravují ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem financí. Ministryně financí Alena Schillerová řekla, že dostat by mohli až 80 procent z hodnoty zničeného majetku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist