První kilometr stoupání v obci Mur de Bretagne na severu Francie prověří i zdatného cyklistu. Silnice tady má průměrný sklon kolem deseti procent, a kdo v něm soupeřům odjede, má šanci, že v mírnější polovině kopce už svůj náskok udrží. Právě na této „Bretaňské stěně“ se poslední červnovou neděli rozhoduje o vítězi druhé etapy nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Ze sedla se zvedá Mathieu van der Poel a ujíždí všem svým konkurentům. V cíli je o šest vteřin dříve než pozdější suverénní vítěz celé Tour Slovinec Tadej Pogačar.

Šestadvacetiletý nizozemský závodník opět potvrdil, že je právem označován za jednoho z nejvšestrannějších cyklistů historie. Čtyřnásobný mistr světa v cyklokrosu sbírá úspěchy i na horských kolech a ty nejlepší dokáže porážet i na silnici. Tímto vítězstvím si navíc van der Poel zajistil, že o den později pojede na třítýdenním etapovém závodu kolem Francie v legendárním žlutém dresu určeném pro vedoucího závodníka.

Etapový triumf van der Poela je pro české fanoušky cyklistiky o to zajímavější, že cílem projíždí v tmavě modrém dresu týmu Alpecin Fenix, který na jihu Čech vyrobila společnost Kalas. Pro podnik z Tábora jde o obrovskou reklamu. Zároveň se ale paradoxně musí rozloučit s tím, že bude v dalších etapách Nizozemec jezdit v dresu s jejich logem. Na žlutý trikot má totiž sponzorskou smlouvu francouzský výrobce sportovního oblečení Le Coq Sportif.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se