Starostové 183 polských obcí u hranice s Běloruskem byli zaskočeni. Vláda navrhla prezidentovi tento týden vyhlásit v oblasti u hranic výjimečný stav jako způsob obrany proti přílivu uprchlíků – a dnes se tak stalo. Je to situace, která má zlepšit bezpečnost, ale zároveň i komplikuje život obyvatel příhraničních obcí. Jejich voleným zástupcům to ale jaksi vláda zapomněla oznámit, a ti jsou tudíž znejistěni, co se vlastně bude dít.

Podobně vláda nařídila policii, pohraniční stráži a armádě hlídat skupinu afghánských uprchlíků a bránit, aby jim byla poskytnuta pomoc, na kterou mají podle mezinárodních i polských zákonů právo. Některá polská média už také v jiných případech zdokumentovala protiprávní jednání pohraničníků, kdy třeba odvezli skupinu žadatelů o azyl znovu zpět za hranice do Běloruska.

V situaci, kdy kvůli vládou prosazované soudní reformě je polský justiční systém znejistělý, jsou a budou všechny kroky, které polský stát dělá a bude dělat v citlivých otázkách ochrany východní hranice Evropské unie, pod pečlivým drobnohledem. Podle některých zpráv hrozí některým nemocným členům skupiny uprchlíků, která už přes tři týdny přebývá v otřesných podmínkách u Usnarze Górneho, i smrt, která by asi jediná podle názoru některých polských pozorovatelů mohla změnit dosavadní tvrdý postoj vlády vůči těmto lidem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.