Skoro stejně velké jako Brno je území, které letos osází novými stromky pracovníci Lesů ČR. Půjde o rekordní výsadbu v historii státního podniku, jemuž patří zhruba polovina lesů v zemi. Důležitou roli v masivním sázení stromů hraje Semenářský závod v Týništi nad Orlicí, jímž většina použitých semínek projde.

Sázení nových stromů je reakcí na kůrovcovou kalamitu, která sužuje české lesy a kvůli níž se ve velkém kácí. Loni se v Česku vytěžilo zhruba 36 milionů kubíků dřeva, což je dvojnásobek dlouhodobého průměru. Více než třetinu z tohoto množství pak vytěžily právě Lesy ČR. Ty proto nyní plánují vysadit 90 milionů sazenic, což má vystačit na zalesnění 22 tisíc hektarů. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se