Banky v Číně mají být přísnější na developery, splácení úvěrů je čím dál rizikovější, hrozí bublina, trh stagnuje, oživení se nečeká, další regulace je zapotřebí. Přestože to vše platí pro dnešní situaci v Číně, jde o zprávy z roku 2012. A jak píše Thomas Orlik v knize „Čína, bublina, která nikdy nepraskne“, přestože se mnoho let zdá, že je čínská regulovaná ekonomika odsouzená k neúspěchu, přestože tamní trh permanentně přechází od finanční bubliny k realitní a dál k výrobní, výsledkem je setrvalý růst ekonomiky, bohatství i posilování politického vlivu na mezinárodním poli. 

Aktuální situace se od čínských turbulencí minulých let příliš neliší. I teď stojí před krachem realitní sektor. A stejně jako v minulosti, kdy čínská vláda proslula „propichováním ekonomických bublin“, což západní svět v podstatě neuznává, chystá další regulace. Na rozdíl od demokratických vlád, kde obdobné zásahy brzdí a reguluje společenská diskuse i moc a síla byznysu, tady jde skutečně o prosazení vůle vlády a prezidenta.

Je to zhruba měsíc, kdy čínská vláda představila pětiletý plán regulace, který má zasáhnout všechny oblasti podnikání i všech stránek života včetně kultury či vzdělávání a který se má týkat všech obyvatel. Jak ukazuje omezení počtu hodin, které děti mohou trávit u hraní počítačových her (a jsou pod kontrolou softwaru a kamery), regulace v Číně dokáže být opravdu důkladná. Cílem je (zase) dovést Čínu k prosperitě a čínský lid k blahobytu. Z pohledu západního pozorovatele je ovšem zásadní, co nová čínská pětiletka přinese západnímu světu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.