Malá čerpací stanice ASDA ve čtvrti Shoreditch v širším centru Londýna je v úterý dopoledne narvaná k prasknutí. Konec kolony je v nedohlednu a auta přijíždějí ze všech stran. Když bílá Audi prokličkuje kolem kolony a najede k pumpě, vystoupí z dodávky, která stojí v koloně, muž okolo čtyřicítky a pokřikuje na řidiče, aby se zařadil do fronty. Po ostré výměně názorů, kdy se muži nevyhnuli nadávkám a vulgárním gestům, to řidič dodávky vzdává a odjíždí.

Dlouhé kolony se táhnou i kilometry od čerpacích stanic po celém Spojeném království. Jiné naopak zejí prázdnotou a cedule hlásí: „Je nám líto, benzin došel.“ Kritický stav nastal kvůli nedostatku řidičů, kteří po Británii rozvážejí pohonné hmoty. Situace je vážná i podle vládních úředníků, premiér Boris Johnson už povolal armádu a 150 vojáků se nyní zaučuje, aby během dvou až pěti dnů mohli zasednout za volanty cisternových vozů.

Premiér oznámil, že vydá pět tisíc dočasných víz pro zahraniční řidiče. Jenže ani to zdaleka nemusí stačit. Kvůli novým imigračním pravidlům ze země v důsledku brexitu „zmizelo“ přes sto tisíc řidičů ze zemí Evropské unie, zejména těch východních. Podle britských úřadů také desítky tisíc uchazečů o tuto práci kvůli covidové situaci nemohly složit příslušné zkoušky. Dopady teď tvrdě pociťuje celá Británie.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se