Za dva roky bude možnost dodatečně legalizovat černou stavbu spíše výjimečná. Cílem nového stavebního zákona, který nabude účinnosti v polovině roku 2023, je totiž nepovolené stavby odstraňovat, a ne je zpětně povolovat. Tomu má pomoci i rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z letošního jara, podle kterého lze žalovat otálení stavebních úřadů s rozhodováním o odstranění staveb. Tuto možnost přitom soudy dosud lidem s černou stavbou v sousedství nepřiznávaly a nedůslednost úřadů tak nebyla pod žádným účinným dohledem.

Novela by tedy do budoucna měla odbourat praxi, kdy horlivý stavebník začne s výstavbou bez patřičných povolení nebo v rozporu s nimi a spoléhá na to, že úředníci stavbu raději dodatečně schválí, než aby ruinovali obecní kasu leckdy enormními náklady na demolici.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.