Skupina liberálů v Evropském parlamentu, kam patří hnutí ANO Andreje Babiše, začíná řešit, jak se postavit ke spojenectví mezi českým a maďarským premiérem. Zevnitř centristické frakce, kde sedí i pět europoslanců za ANO, se ozývají první hlasy proti tomu, aby alianci Orbán-Babiš liberálové přešli mlčením.

Důvodem se stala návštěva Viktora Orbána v Česku, kam přijel podpořit Babiše před volbami. Liberálové patří v europarlamentu mezi soustavné kritiky Orbánova režimu a opakovaně upozorňují na pošlapávání právního státu v Maďarsku.

„Spojenectví mezi Orbánem a Babišem považuji za naprosto nepřijatelné,“ řekl deníkům HN a Aktuálně.cz v Bruselu Bernard Guetta, francouzský europoslanec za Republiku v pohybu. Strana prezidenta Emmanuela Macrona je se svými 23 poslanci nejsilnější národní delegací v 98členné liberální frakci Renew Europe (RE).

„Viktor Orbán ztělesňuje negaci všech principů, za kterými tato frakce i já osobně stojíme, jako jsou právní stát, svoboda slova, respekt k menšinám. Nemůžeme na poslední vývoj u našeho člena, Andreje Babiše, nereagovat,“ pokračoval Guetta. Jak konkrétně by RE měla reagovat, nechtěl Francouz předjímat. „V každém případě zvednu spojení Orbána s Babišem, a jak se k němu postavit mezi francouzskými kolegy a poté na schůzce celé frakce,“ dodal. Ta by se podle informací HN a Aktuálně.cz měla odehrát příští týden ve Štrasburku.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Podobně reagovala rumunská liberální poslankyně Ramona Strugariuová. Coby právnička a členka výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro v minulosti kritizovala českého premiéra kvůli jeho přetrvávajícímu střetu zájmů a opakovaně upozorňovala, že dodržování zákonů a principů právního státu platí pro všechny.

„Pokud si Andrej Babiš takto jasně vybral svého spojence v Evropě (Orbána, pozn. red.), je zjevně připravený nést za to důsledky. Jako frakce nemůžeme nad aliancí Babiše s politikem, který systematicky destruuje právní stát, přimhouřit oko,“ řekla HN a Aktuálně.cz rumunská europoslankyně. Ani ona nechtěla spekulovat, co by přesně měli liberálové směrem k Babišovi udělat. „Musí to být předmětem důkladné diskuse, dál se uvidí. Pokud to nenadnese jiný kolega, udělám to já.“

Guetta ani Strugariuová o středeční cestě maďarského premiéra za Babišem nevěděli, dozvěděli se o ní až na základě novinářského dotazu. To může být jedním z vysvětlení, proč většina členů frakce RE vesměs Orbánovu návštěvu nekomentovala. Jak Aktuálně.cz a HN potvrdila řada oslovených euroliberálů, na dvou schůzkách frakce tento týden se o Orbánovi u Babiše ani jednou nemluvilo - na rozdíl od demografického summitu v Budapešti minulý týden, kterého se zúčastnila řada nacionalistů v Evropě.

Ticho frakce RE ve vztahu k Babišovi ale může souviset také s vnitřní dynamikou skupiny. Jejím členům se obecně hůř kritizují zástupci z vlastních řad a postavení pěti europoslanců za ANO ve frakci je silné. Zejména Dita Charanzová a Martina Dlabajová patří mezi respektované a opakovaně oceněné poslankyně. Příští rok se navíc volí nové vedení politických skupin a uchazeči o lídrovství RE si to mezi svými nechtějí rozházet.

To může být důvod náhlého mlčení nizozemské europoslankyně Sophie in ’t Veldové, jež usiluje o post šéfky liberálů a která běžně patří k vůbec nehlasitějším kritikům Orbána v europarlamentu. Je také výraznou zastánkyní nezávislosti médií, před pár měsíci v době největších kontroverzí okolo tlaku radních na Českou televizi neváhala investovat svůj čas do dopisu předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO), kde varovala před zásahy proti ČT.

Nyní asistent nizozemské europoslankyně v telefonu tvrdil, že jeho šéfová o cestě Orbána za Babišem ví. Na opakovanou žádost o komentář ale politička nikdy nereagovala. „Jak je možné, že někteří premiéři paralyzují celé politické skupiny v europarlamentu,“ napsal k tomu na Twitter v narážce na Babiše a Orbána německý europoslanec za Zelené Daniel Freund.

„Není zvykem mluvit o kampaních členů frakce v souvislosti s volbami,“ řekly stručně a shodně Dita Charanzová a Martina Dlabajová, jak si samy vysvětlují, proč se členové Renew Europa o Orbánovi u Babiše nebavili. Obě poslankyně jinak patří ke kritičkám maďarského premiéra, naposledy letos v létě, v rozporu se stanoviskem svého stranického šéfa, hlasovaly pro odsudek Orbána za homofobní zákon.

Debata o spojenectví Babiše s Orbánem se ale nyní zřejmě rozproudí, a to kvůli vykázání zahraničních médií ze středeční tiskovky obou politiků v Ústí nad Labem. Vstup nedostala renomovaná evropská média jako francouzský Le Monde, německý Die Zeit nebo německá televize ARD. Věc zahýbala sociálními sítěmi a stopku pro novináře už také oficiálně odsoudila organizace Reportéři bez hranic.

„U nás občas zakazuje vstup vybraným médiím Marine Le Penová (šéfka francouzské krajní pravice, pozn. red.), ale to jsou stranické tiskovky. Tohle byla vládní akce, o to to bylo bizarnější,“ řekl HN a Aktuálně.cz středoevropský zpravodaj Le Monde Jean-Baptiste Chastand, jeden z vykázaných novinářů. „V Maďarsku je to jasnější, tam už pro jistotu ani neoznamují, že nějaká tisková konference Viktora Orbána bude,“ dodal napůl žertem Chastand.